Problem niepłodności przez Światową Organizacji Zdrowia (WHO) uznany jest za chorobę cywilizacyjną. Zjawisko to dotyka od 10 do 12 procent populacji w krajach rozwiniętych. Podobnie jest też w Polsce. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem dotyczy nawet 1,5 mln par. Z tego względu Rada m.st. Warszawy 8 czerwca 2017 roku przyjęła program polityki zdrowotnej wspierający pary dotknięte niepłodnością z wykorzystaniem metody in vitro.
- Szacujemy, że w samej Warszawie dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy par. W obecnej edycji miejskiej przeznaczyliśmy na program dofinansowania in vitro 33 mln zł. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji - przekazał w komunikacie prasowym Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad cztery tysiące par, a od początku jego trwania urodziło się blisko półtora tysiąca dzieci - dodał.
Jaką pomoc przewiduje program?
W ramach programu warszawskie pary i małżeństwa mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. złotych dla każdej z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. W ramach programu przewidziano dofinansowanie do około 1800 procedur zapłodnienia in vitro rocznie.
Przeczytaj: Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?
Warunki uczestnictwa w stołecznym programie in vitro
W przypadku procedury in vitro do programu może przystąpić kobieta, która w dniu kwalifikacji powinna mieć ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat. Z kolei zaś w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych kobieta musi mieć ukończone 18 lat i znów nie więcej niż 40 lat.
Co ważne z dofinansowania mogą skorzystać pary, które co najmniej od dwóch lat mieszkają w Warszawie i wcześniej poddawały się leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.
Program realizowany jest w ośmiu klinikach, które mają podpisane umowy z miastem.
Przeczytaj także: Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Pozycje seksualne, w których najłatwiej o poczęcie
Źródło: tvnwarszawa.pl