Kleszcze stanowią duże zagrożenie dla dzieci. Warto się przed nimi chronić, gdyż mogą być nosicielem groźnych wirusów lub bakterii. Dlatego warto sprawdzić, czy kleszcze bytują w naszym ogrodzie. Pomóc może w tym zwykły ręcznik.
Zobacz także: Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać
Choroby przenoszone przez kleszcze
Najczęstszą chorobą, którą przenoszą kleszcze, jest borelioza. Specjaliści podkreślają, że najwięcej tych pajęczaków rozprzestrzeniających boreliozę, znajduje się w okolicach dużych miast. Szacuje się, że w Warszawie kleszcze zainfekowane tą chorobą mogą stanowić aż 30%. Na boreliozę nie ma szczepionki, a chorobę leczy się silnymi antybiotykami.
Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Jest ona znacznie rzadsza niż borelioza. Warto jednak podkreślić, że stanowi o wiele większe zagrożenie. Przed chorobą możemy jednak ochronić się skuteczną szczepionką.
Gdzie bytują kleszcze?
Kleszcze możemy spotkać najczęściej na łąkach, na polach i w parkach. To jednak nie wszystko. Pajęczaki te bytują także w parkach, na działkach rekreacyjnych i w przydomowych ogródkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się już na przełomie marca i kwietnia, a kończy dopiero w listopadzie. Z uwagi na zmieniający się klimat, zdarza się, że już na początku marca możemy dostrzec pierwsze osobniki.
Kleszcze uwielbiają wysokie trawy i krzewy. Wgryzają się w skórę w miejscach, dlatego po powrocie do domu zawsze należy dokładnie obejrzeć siebie i dziecko.
Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie
Dzięki prostemu testowi każdy może sprawdzić, czy w jego ogrodzie bytują kleszcze. Potrzebny d tego jest tylko jasny ręcznik. Mocujemy go do kija od szczotki lub do mopa, a następnie przeciągamy po krzewach, trawie i tujach.
Jeżeli znajdziemy kleszcze, to z pewnością wczepią się w ręcznik. Na jasnym materiale pajęczaki będą dobrze widoczne.
Warto sprawdzić wszystkie miejsce w ciągu dnia. Kleszcze mogą być najbardziej aktywne przy temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza, gdy nie pada deszcz.
Czytaj także: Im szybciej go usuniesz, tym lepiej. Zobacz, po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą