Taka ciąża zdarza się bardzo rzadko. Ciąża bliźniacza jednojajowa występuje cztery razy na tysiąc urodzeń, ale ciąża bliźniacza jednojajowa z zespołem Downa występuje raz na dwa miliony urodzeń.
W związku z chorobą genetyczną dziewczynek lekarze proponowali rodzicom usunięcie ciąży. Ci jednak nie brali w ogóle takiego rozwiązania pod uwagę.
Bliźnięta jednojajowe z zespołem Downa
23-letnia Savannah Combs w rozmowie z News4JAX podkreśliła, że każde kolejne badanie, które potwierdzało, że serduszka jej dzieci biją, było dla niej błogosławieństwem.
– To, co je spotkało, jest bardzo rzadkie, są moimi małymi perełkami – przyznała wzruszona. Powiedziała również, że „Bóg wiedział, co robi, dając takie dzieci odpowiednim rodzicom”.
Dziewczynki urodziły się dwa miesiące przed terminem. Przez 6 tygodni przebywały w Wolfson Children's Hospital w Jacksonville na Florydzie. Pomimo trudnego startu, dziś rozwijają się dobrze.
Kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że jej córki będą miały trudniej niż rówieśnicy. Wierzy jednak, że dadzą sobie radę. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się zdjęciami dziewczynek. Komentujący zachwycają się uroczą parką i uważnie śledzą postępy dzieci, wiernie im kibicując.
Jak wykryć zespół Downa w ciąży?
Zespół Downa, czyli trisomia 21, to zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21. Zespół Downa można wykryć już w życiu płodowym, dzięki określonym badaniom:
- USG genetyczne (wykonane przed upływem 13. tygodnia i 6. dnia ciąży) – czułość USG w przypadku zespołu Downa wynosi około 80 proc. (co oznacza, że ok. 20 proc. przypadków nie zostanie wykrytych w trakcie badania
- test PAPP-A – badanie biochemiczne, polega na pobraniu krwi jak przy zwykłej morfologii, wykrywa ok. 95 proc. przypadków zespołu Downa, a także pozwala określić ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa i Pataua
- badanie kariotypu płodu – jest to badanie inwazyjne, wykonywane tylko przy wysokim prawdopodobieństwie wad wrodzonych płodu, polega na pobraniu wód płodowych przez powłoki brzucha, w celu pozyskania materiału genetycznego płodu; badanie to niemal w 100 proc. wyklucza lub potwierdza występowanie zespołu Downa u płodu.