Chcąc zrozumieć kobietę w ciąży, należy zmierzyć się z jej lękami, zmęczeniem, szalejącymi hormonami i wielką odpowiedzialnością.
Kobieta w ciąży często zmienia zdanie, wciąż marudzi, płacze z byle powodu, skarży się, że jej ciężko, że bolą ją plecy i mężczyzna może mieć wrażenie, że czego by nie zrobił, to wciąż jej coś nie odpowiada.
Ma jednak wiele powodów do tego, aby czuć się tak, a nie inaczej.
Przygotowaliśmy zatem przezabawny test, który pokazuje, co mógłby zrobić mężczyzna, aby choć przez chwilę poczuć się, jak kobieta w ciąży. Naszym zdaniem niewielu facetów by sobie z nim poradziło.
A ty? Myślisz, że dałbyś radę?
Czytaj również: Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny
Zadbaj o dietę
Na początek musisz się zmierzyć z wieloma zakazami na produkty, które wcześniej spożywałeś. Być może niektóre były twoimi ulubionymi, ale teraz nie wolno po nie sięgać.
Należy odstawić wszystkie napoje gazowane oraz te, które zawierają alkohol, a także energetyki.
Dieta powinna uwzględniać produkty zbożowe i ziarna, owoce i warzywa, nabiał, mięso i ryby.
Między posiłkami sięgaj po przekąski typu surowa marchewka lub jabłko. Nie podjadaj słodyczy. To sam cukier, który doda tkanki tłuszczowej.
Poradź sobie z mdłościami i sennością
Pierwsze 3 miesiące to czas mdłości, wymiotów i senność. W tym przypadku musisz zjeść coś nieświeżego i najlepiej popić mlekiem.
Wciąż jednak pamiętaj, aby odżywiać się zdrowo. Jak już zwymiotujesz, to zjedz coś wartościowego. Nie masz ochoty? Spróbuj, chociaż troszeczkę.
Rano sięgnij po tabletkę nasenną, popij litrem wody i idź do pracy.
Jeżeli źle się czujesz, możesz wziąć zwolnienie, ale pamiętaj, aby posprzątać mieszkanie, zrobić pranie i ugotować obiad.
Musisz również zacząć regularnie wykonywać podstawowe badania krwi. Udaj się do przychodni i zrób morfologię. Ponieważ wizyta u ginekologa odpada, zapisz się do proktologa. Musisz do niego chodzić co 3 tygodnie.
Zawroty głowy w 2 trymestrze
Ciąża powoli staje się widoczna. Kup sztuczny brzuch w internecie i dorzuć do niego kilka woreczków z piaskiem. Zamocuj na swojej talii. Od teraz musisz go nosić cały czas, co jakiś czas zwiększając ciężar.
Na kostkach u nóg zamocuj ciężarki 1 kg. Nie zdejmuj ich.
W drugim trymestrze kobiety często skarżą się na bóle i zawroty głowy. Rozpocznij dzień od kilkunastominutowego kręcenia się na krześle obrotowym.
Kiedy skończysz, zjedz coś pożywnego, wypij litr wody, weź tabletkę nasenną i idź do pracy.
Problemy z oddychaniem?
Kobiety w ciąży skarżą się również na duszności i problemy z oddychaniem. W tym przypadku włóż do nosa waciki, tak aby powietrze przepływało tylko w niewielkim stopniu.
Nie wyjmuj ich, a jeżeli trudno ci się oddycha, to zrób kilka głębokich oddechów i może otwórz okno?
Zapomnij o spaniu na plecach. Teraz możesz spać tylko na boku. Sztuczny brzuch ci przeszkadza? Może wypróbuj specjalną poduszkę ciążową, aby wygodnie się ułożyć.
Pamiętaj o obowiązkowych badaniach krwi i wizycie u proktologa, co 3 tygodnie.
Coraz cięższy 3 trymestr
Dorzuć do sztucznego brzucha więcej woreczków z piaskiem. Obwiąż kostki ciężarkami o wadze 2kg. Chodź z nimi codziennie, przez cały czas, nie zdejmuj.
Kiedy skarżysz się na ból nóg i obrzęki, możesz położyć się z nogami opartymi na poduszce. To czasami pomaga.
Zakładanie butów jest coraz trudniejsze? Dasz radę, wystarczy opracować odpowiednią technikę lub poprosić partnerkę o pomoc.
Wypij litr wody, weź tabletkę nasenną i idź do pracy. Bądź dyspozycyjny. Pij szklankę wody, co godzinę. Nie wstawaj, co chwilę do łazienki. Masz wykonywać swoje obowiązki, pamiętasz?
Wróć do domu, przygotuj obiad, ogarnij mieszkanie.
Mimo wszystko bądź namiętnym kochankiem
Wieczorem połóż się do łóżka. Nie zdejmuj sztucznego brzucha – możesz dorzucić kilka woreczków z piaskiem. Bądź namiętnym kochankiem, bo twoja partnerka cały dzień na ciebie czekała.
Poza tym poświęć partnerce więcej czasu i uwagi. To dla niej również duża zmiana i też jest jej ciężko.
Zrób podstawowe badania krwi i udaj się na wizytę do proktologa.
Wyczekiwany finał
Pod koniec oddychaj głęboko, powoli odwiązuj sztuczny brzuch i wraz z nim zdejmij ciężarki wokół kostek.
Lepiej, prawda? Jednak pamiętaj, że to dopiero początek drogi przez tacierzyństwo. Teraz powinieneś starannie i uważnie zająć się woreczkami z piaskiem, które właśnie urodziłeś.
Czytaj również: Męska depresja poporodowa dotyka nawet 25 proc. młodych ojców — jak pomóc partnerowi?