Tokofobia to silny lęk, który często uniemożliwia kobiecie próbę urodzenia dziecka siłami natury. Zaburzenie lękowe sprawia, że wszystko, co jest związane z porodem, wywołuje w ciężarnej atak paniki, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk. Wiele kobiet nie jest w stanie opanować tego lęku, dlatego tokofobia może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Pandemia nasiliła strach przed porodem
Jak wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w magazynie "Evolution, Medicine, and Public Health", pandemia nasiliła wśród kobiet w USA lęk przed porodem. Aż 62 procent ankietowanych przez badaczy z Dartmouth kobiet miało bardzo wysoki poziom lęku przed porodem. Kobiety w ciąży najbardziej obawiały się, że będą musiały rodzić w samotności, bez wsparcia najbliższych osób i że w razie zachorowania na COVID-19 dziecko zostanie im odebrane.
"Nasze wyniki wykazały naprawdę wysokie wskaźniki lęku przed porodem w naszej próbie. Ponieważ nie ma danych ze Stanów Zjednoczonych sprzed pandemii, nie możemy porównać naszych danych z tym kontekstem, ale wiemy, że wskaźniki są bardzo wysokie w porównaniu z innymi międzynarodowymi badaniami na ten temat, które zostały opublikowane przed pandemią” - powiedziała Zaneta Thayer '08, autorka badania i profesor antropologii w Dartmouth.
Lęk przed porodem może o 91 procent zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu
Z danych zebranych przed badaczy wynika, że tokofobia może doprowadzić do przedwczesnego porodu i rozwiązania ciąży przed terminem. Ryzyko wzrasta nawet o 91 procent, zwłaszcza u kobiet, które mają ciążę wysokiego ryzyka lub depresję prenatalną. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Dartmouth, lęk przed porodem może częściej występować u kobiet, które mają kiepską sytuację materialną lub nie posiadają wyższego wykształcenia.
"Nasza praca pokazuje, że istnieje potrzeba uwzględnienia lęku przed porodem w ramach opieki zdrowotnej dla matek" – podsumowała profesor antropologii Zaneta Thayer.
Badania zostały przeprowadzone na 2886 uczestniczkach. Naukowcy zbierali dane od kwietnia 2020 do lutego 2021 roku od 1775 uczestniczek w ciąży i 1110 uczestniczek, które urodziły dziecko w ciągu ostatniego miesiąca. 87 procent ankietowanych kobiet było białych, a 54 procent oznaczyło roczny dochód na poziomie wyższym niż 100 tysięcy dolarów.
Czytaj też: Boisz się porodu? 8 dobrych wiadomości dotyczących porodówki