O tym, co wydarzyło się przy jednej z warszawskich podstawówek, wiele osób prędko nie zapomni. W szkole akurat odbywał się bal ósmoklasisty. Właśnie dlatego na miejscu byli strażnicy miejscy.
Dziewczynka leżała na ziemi, przy wejściu do szkoły
Żaden ze świadków nie mógł udawać, że tego nie widzi. Wszyscy też prawdopodobnie mieli świadomość, że dziecko potrzebuje pomocy, ale... nikt nie wiedział, co zrobić.
Na ziemi leżała, drżąc i nerwowo łapiąc powietrze mała dziewczynka. Nikt z zebranych za bardzo nie wiedział, jak jej pomóc
- tak opisują to zdarzenie strażnicy miejscy. Obaj mieli za sobą szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Prócz tego, jeden ze strażników to również ratownik medyczny.
Strażnicy przede wszystkim zadbali o to, by dziewczynka podczas ataku drgawek nie uszkodziła sobie głowy.
Wiedzieli, że kompulsywne chwytanie oddechu może doprowadzić do hiperwentylacji. Aby do tego nie dopuścić, podali dziecku gumową rękawiczkę ochronną i poprosili, by dziecko przez jakiś czas wdychała i wydychała z niej to samo powietrze.
Dopiero, gdy dziewczynka zaczęła oddychać spokojnie, strażnicy ustalili, co mogło być przyczyną upadku i drgawek dziewczynki. To, czego się dowiedzieli, przekazali zespołowi medycznemu wezwanej karetki.
Wkrótce przy dziewczynce była też jej mama, którą wezwali pracownicy szkoły. Dziecko wraz z mamą pojechało karetką do szpitala.
W informacji prasowej strażnicy miejscy nie podali powód ataku drgawek u dziewczynki.
Co robić, gdy dziecko ma drgawki
Jak postępować, gdy jesteśmy świadkami drgawek u dziecka?
Jak radzi dr Tomasz Nęcki:
- Zachowaj spokój. Prócz tego nie zostawiaj dziecka samego ani nie przenoś dziecka w inne miejsce.
- Nie krępuj ruchów padaczkowych - ich nie da się zastopować. Najlepiej zapewnić kończynom dziecka jak największą swobodę.
- Ułóż dziecko na boku (by uniknąć zakrztuszenia)
- Rozepnij ubranie pod szyją, by ułatwić dziecku oddychanie
- W przypadku gdy atak miał miejsce w przestrzeni publicznej, poprosić gapiów o oddalenie się - w ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo i komfort dziecka.
Jeśli drgawki nie ustępują po 7 minutach należy wezwać pogotowie.
Co ważne, należy pamiętać, że nie wolno:
- umieszczać jakichkolwiek przedmiotów w ustach osoby, u której wystąpiły drgawki,
- podkładać pod głowę poduszek czy kurtek, co może utrudnić oddychanie.
Zobacz też galerię: 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy dla dzieci