Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia.
To wspólny sukces Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i strony społecznej, która była inicjatorem zmian i aktywnie uczestniczyła w tworzeniu nowych przepisów.
Nareszcie możemy oddać rodzicom i dzieciom to, co najcenniejsze - wspólnie spędzony czas!
- czytamy na profilu @mrpips_gov_pl.
Dla kogo dodatkowy urlop macierzyński?
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać rodzice wcześniaków i dzieci, które urodziły się o czasie, ale musiały dłużej zostać w szpitalu. Wymiar uzależniony jest od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko lub jego masy urodzeniowej. To do ośmiu albo do 15 tygodni.
- Do 15 tygodni - dla rodziców dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Wymiar jest uzależniony od okresu hospitalizacji malucha - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.
- Do ośmiu tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży, z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Również obowiązuje zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.
- Do ośmiu tygodni - dla rodziców dzieci urodzonych po 37 tygodniu ciąży, które wymagają hospitalizacji po narodzinach (od piątego dnia do ósmego tygodnia po porodzie). Warunek - pobyt wynosił przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie.
Przypomnijmy, że „standardowy” urlop macierzyński jest uzależniony od liczby dzieci, urodzonych podczas jednego porodu. Gdy rodzi się jedno, wymiar urlopu to 20 tygodni. Są rodzice, którzy spędzają ten czas samotnie, bez maluszka. Oni są w domu, ich dziecko w szpitalu. A gdy hospitalizacja dobiega końca, urlopu już nie ma. To się wkrótce zmieni.
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński
Zmiany w urlopach dotyczą matek i ojców, ale również prawnych opiekunów oraz rodziców zastępczych czy adopcyjnych. Wniosek o dodatkowy urlop będą składali do pracodawcy. Będzie trzeba do niego dołączyć zaświadczenie lekarskie, informujące o o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz o okresie pobytu dziecka w szpitalu
Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Zobacz także: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?