Miasto Filadelfia w Stanach Zjednoczonych ogłosiło uruchomienie nowego programu Philly Joy Bank, zgodnie z którym kobiety w ciąży będą otrzymywały co miesiąc 1000 dolarów dodatku finansowego.
Władze miasta liczą, że pokaźny dodatek finansowy pozwoli wyeliminować poważny problem, z którym mierzy się Filadelfia. Miasto ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników śmiertelności niemowląt w pierwszym roku życia.
Program dostępny dla wybranych osób
Celem programu jest wykluczenie różnic rasowych i zmniejszenie odsetka śmiertelności dzieci. Będą mogły z niego skorzystać czarnoskóre mamy, zamieszkujące określone dzielnice, których roczny dochód nie przekracza 100 000 dolarów.
Jak wynika z danych raportu przeprowadzonego przez Maternal Mortality Report w 2021 roku, czarne kobiety niebędące Latynosami były odpowiedzialne za 43 procent urodzeń w latach 2013-2018, ale aż za 58 procent zgonów związanych z ciążą.
"Wiemy, że możliwość lepszego wspierania kobiet w ciąży i świeżo upieczonych rodziców pomaga utrzymać dzieci przy życiu. W najbiedniejszym dużym mieście w kraju nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza w obszarach, które są miażdżone przez pokoleniową biedę i systemowy rasizm" - powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia, dr Cheryl Bettigole.
1000 dolarów na utrzymanie dziecka
Dodatek w wysokości 1000 dolarów ma być wypłacany przez 18 miesięcy — około 6 miesięcy w czasie ciąży oraz 12 miesięcy po porodzie. Władze nie zamierzają narzucać żadnych ograniczeń w zakresie sposobu wydawania pieniędzy. Program zakłada też, że mamy otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci douli, wizyt domowych, wizyt konsultantki laktacyjnej.
Departament Zdrowia Publicznego w Filadelfii zamierza rozpocząć pilotaż Philly Joy Bank na początku 2024 r.. Fundacja Williama Penna i partnerzy Sprint Point przekazali 3 miliony dolarów z 6 milionów dolarów, które miasto ma nadzieję zebrać na nowy program. Jak pisze "New York Post", kwota finansowania wystarczyłaby na wsparcie 250 matek.
Projekt wzoruje się na tych z innych miast
Projekt ma wzorować się na tym, który w 2021 roku wprowadziło miasto Nowy Jork. Dzięki niemu czarnoskóre matki, zamieszkujące dzielnice Harlem, Inwood i Washington Heights, przez 3 lata otrzymywały miesięcznie 1000 dolarów wsparcia.
Czytaj też: Rośnie liczba zgonów wśród niemowląt i odsetek martwych urodzeń