Lekarze zachęcają rodziców, by szczepili dzieci przeciw grypie, ponieważ od 1 września 2023 roku szczepienia te są darmowe. Na szczepienie można zapisać malucha w przychodni POZ, tam, gdzie zazwyczaj jest szczepiony maluch. Szczepienia przeciw grypie dla dzieci są donosowe, zatem nie generują bólu.
Problem jednak w tym, że z aptek zniknęły szczepionki. Polska zamówiła ich więcej niż zwykle, a mimo to rodzice skarżą się, że w wielu miejscach nie można zamówić szczepionki.
Szczepionek nie ma i nie będzie?
Jak wynika z doniesień medialnych, szczepionkę przeciw grypie można kupić jedynie w kilkunastu aptekach w kraju. Okręgowa Izba Lekarska zainterweniowała już w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. "To sytuacja niesłychana, że w przededniu rozpoczęcia sezonu grypowego rodzice chętni do zakupu szczepionek donosowych dla dzieci biegają bezskutecznie z apteki do apteki. Wzywamy Ministerstwo Zdrowia do szybkiej reakcji" - powiedział prezes szczecińskiej Okręgowej Rady Lekarskiej Michał Bulsa.
Chodzi o preparat Fluenz Tetra, który trafił do Polski w ilości 25 tysięcy sztuk. Jest on dedykowany dzieciom pomiędzy 24. miesiącem życia a 18. rokiem życia. Wiele wskazuje na to, że to była pierwsza i ostatnia dostawa tej szczepionki na polski rynek — takie informacje przekazali pracownicy serwisu Gdziepolek.pl
Dlaczego nie ma szczepionek?
"Trudno w tym momencie wskazać jedną, główną przyczynę tego stanu rzeczy, choć oczywiście niedostateczna ilość szczepionki, która trafiła na polski rynek, jest jedną z nich. Na chwilę obecną - to jest fakt. Natomiast trzeba zwrócić uwagę, że corocznie liczba dawek szczepionek, jaka trafia do aptek, jest konsekwencją przebiegu poprzednich sezonów grypowych i zainteresowania daną szczepionką, a to w latach poprzednich względem szczepionki donosowej nie było duże" – powiedział dla "Pulsu Medycyny" prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Szczecinie Wojciech Chmielak.
Szczepionka nie będzie już darmowa
Rodzice, którzy chcieliby zaszczepić dziecko, mogą mieć więc problem ze zdobyciem szczepionek. To nie koniec problemów — od 1 listopada pojawi się dodatkowa bariera, tym razem finansowa. Szczepionki przeciw grypie nie będą już refundowane. W nowo opublikowanej liście refundacyjnej nie widnieje szczepionka Fluenz Tetra w postaci aerozolu donosowego.
Na czym polega szczepienie przeciw grypie u dzieci?
Dzieci w wieku do 8 lat włącznie powinny zostać zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw grypie w odstępie 4-tygodniowym. Od 9. roku życia dzieci powinny otrzymywać jedną dawkę szczepionki. Zalecenia te dotyczą zarówno szczepionek podawanych w formie zastrzyku, jak i donosowych.