W Dzień Nauczyciela lekcji nie ma. Kto zaopiekuje się uczniami?

2024-10-08 10:32

Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela, obchodzony jest 14 października. To moment, w którym uczniowie dziękują za pracę nauczycielom oraz innym pracownikom szkół, którzy na co dzień dzielą się z nimi wiedzą i wsparciem. Rodzice nie mogą zapomnieć o jednym - to dzień, w którym nie ma lekcji.

W Dzień Nauczyciela nie ma lekcji

i

Autor: Getty Images 14 października, czyli Dzień Nauczyciela, to dzień bez zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Dzień Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2024/2025 wypada w poniedziałek. Trójki klasowe domykają temat prezentów dla nauczyciela, a rodzice zastanawiają się, jak zagospodarować czas dzieciom.

W Dzień Nauczyciela lekcji nie ma - przypomniano o tym podczas pierwszych zebrań, a teraz rodzice dostają wiadomości wysyłane w dziennikach elektronicznych. Kto zaopiekuje się uczniami 14 października?

Bezpieczna droga dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc. 13

Jakie przepisy regulują organizację Dnia Nauczyciela w szkołach?

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych

- zapisano w Karcie Nauczyciela.

Musimy pamiętać, że to nie jest „zwyczajny” dzień, kiedy uczniowie po prostu nie zabierają ze sobą książek. 14 października nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Co to znaczy?

W szkołach organizowane są jedynie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, czyli zazwyczaj zajęcia świetlicowe. W dzienniku elektronicznym rodzice mogą znaleźć wiadomość z zapytaniem, czy ich dziecko potrzebuje tego dnia opieki. Oczywiście jest ona obowiązkowo organizowana w placówkach, nie może być tak, że uczeń pozostanie bez opieki.

Co jeśli nie chce on iść do szkoły (bo np. nikogo z kolegów nie będzie)?

Wolne w Dzień Nauczyciela - co może zrobić rodzic?

14 października to dla większości rodziców standardowy dzień pracy. Co możemy zrobić, gdy nasze dziecko nie będzie chciało iść do szkoły?

Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, który przysługuje m.in. w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8 r.ż., gdy niespodziewanie zostaje zamknięta placówka, do której chodzi uczeń.

Jednak w tym przypadku nie wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ świadczenie otrzymamy, gdy zamknięcie placówki było nieprzewidziane, a my zostałyśmy o tym zawiadomione w terminie krótszym niż siedem dni. Cóż, o tym, że Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od lekcji wiadomo od dawna.

Rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie urlopu przysługującego w ramach tzw. dwóch dni wolnego na dziecko. Oczywiście możesz też wziąć zwykły urlop wypoczynkowy - Dzień Nauczyciela to poniedziałek, możecie więc przedłużyć sobie weekend, bez zamartwiania się, że dziecko straci lekcje.

Jakie inne dni wolne od szkoły w roku szkolnym 2024/2025?

Urlop warto mądrze zaplanować - jeszcze się przyda. Kiedy w tym roku szkolnym uczniowie nie pójdą do szkoły? Lekcji nie będzie, oczywiście, w dni ustawowo wolne od pracy. To niedziele, a także:

  • Nowy Rok - 1 stycznia,
  • Święto Trzech Króli - 6 stycznia,
  • pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy (daty ruchome),
  • Święto Państwowe 1 maja,
  • Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3 maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek (wypada w niedzielę),
  • dzień Bożego Ciała (czwartek, data ruchoma),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia,
  • Wszystkich Świętych - 1 listopada,
  • Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada,
  • pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia.

Wolne od szkoły to również tzw. dni dyrektorskie. To dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w szkołach podstawowych do dyspozycji jest maksymalnie osiem dni, w szkołach ponadpodstawowych - do 10 dni. Wykorzystywane są one np. w czasie egzaminów ósmoklasistów, czy w pojedyncze dni, wypadające w okolicy weekendów (np. w tym roku szkolnym w wielu placówkach wolne będą piątki - 2 maja czy 20 czerwca, dzień po Bożym Ciele).

W tzw. dni dyrektorskie - podobnie jak w przypadku wolnego na Dzień Nauczyciela - nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale muszą być zorganizowane zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.

Kolejne dni wolne dla uczniów, to ferie zimowe, a także zimowa i wiosenna przerwa świąteczna.

  1. Zimowa przerwa świąteczna - 23-31 grudnia 2024 r.
  2. Ferie zimowe 2024/2025 to czas pomiędzy 20 stycznia a 2 marca 2025 r. (uczniowie z każdego województwa będą mieli w tym terminie dwa tygodnie wolnego).
  3. Wiosenna przerwa świąteczna - 17 kwietnia- 22 kwietnia 2025 r.

Chociaż ten rok szkolny jest wyjątkowo długi (zakończenie zaplanowano na 27 czerwca 2025 r., uczniowie nie mogą narzekać na brak wolnego. Przed nimi chociażby „grudniówka” i dwa tygodnie przerwy od lekcji.

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne