Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, we wrześniu mogą wystąpić problemy z dostępem do leków na ADHD, ale również dla osób starszych, cierpiących na depresję czy schizofrenię.
Dlaczego w aptekach nie ma leków?
Problemy z dostępnością do środków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych, a także wyciszających organizm przy ADHD, są wywołane przez późniejsze wydanie licencji wywozowych w Niemczech. Leki te mogą trafić do polskich aptek dopiero za miesiąc, na przełomie września i października.
"Podmiot odpowiedzialny przekazał, że trudności z dostępnością do wyżej wymienionych produktów wynikała z opóźnień z wydaniem licencji wywozowych po stronie niemieckiego odpowiednika GIF" - brzmi komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego.
Jakich leków na ADHD nie ma w aptekach?
W aptekach brakuje głównie leku Medikinet. Jest to lek najczęściej stosowany do leczenia u dzieci i młodzieży między 6. a 18. rokiem życia do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń koncentracji oraz uwagi. W czasie leczenia należy uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza jego rozwój, stan psychiczny i stan serca i układu krążenia. Dawkowanie i czas stosowania leku ustalane są indywidualnie, natomiast zwykle leczenie trwa aż do okresu dojrzewania.
Rodzice mogą mieć problem z zakupem leków:
- Medikinet CR 5 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde,
- Medikinet CR 10 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde,
- Medikinet CR 20 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde.
Leczenie ADHD u dzieci
Na ADHD, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, cierpi około 8 procent dzieci w Polsce. Część z nich chodzi na integrację sensoryczną i inne wyciszające zajęcia, część rozładowuje energię w sporcie, a część przyjmuje leki, sympatykomimetyki, które działają na organizm wyciszająco i łagodzą objawy nadpobudliwości. Nie podaje się ich jednak dzieciom poniżej 6. roku życia.
Jak rozpoznać ADHD u dziecka?
ADHD może mieć różne postaci, natomiast wyróżnia się wiele elementów wspólnych, które świadczą o nadpobudliwości psychoruchowej dziecka. Są to:
- zaburzenia koncentracji i uwagi - dziecko nie jest w stanie skupić się dłużej na żadnym zadaniu
- gubienie przedmiotów - dziecko jest nieuważne, wiecznie coś gubi i ciągle czegoś szuka
- problemy z "usiedzeniem w miejscu" - malucha roznosi energia, nie potrafi usiąść i nic nie robić. Gdy siedzi w miejscu, macha rękami albo nogami, skacze, stuka. Trudno zapanować nad jego energią
- dziecko wiecznie za czymś goni - ciągle jest w ruchu, a aktywności wyciszające lub manualne go nie interesują
- problemy z komunikacją - rodzic ma wrażenie, że dziecko go nie słucha, ponieważ nie potrafi skoncentrować się na wypowiadanych słowach
- impulsywność - dziecko jest bardzo pobudzone, reaguje szybko i impulsywnie na różne sytuacje
Jeśli obserwujemy takie zachowania u swojego dziecka, powinniśmy skonsultować je ze specjalistą. Rozpoznanie ADHD wymaga przeprowadzenia pełnej diagnostyki, zarówno u psychologa, jak i u pediatry czy pedagogów szkolnych. Dzieciom z ADHD zaleca się terapię, a także zajęcia SI, które mają wyciszać i poprawić emocjonalne funkcjonowanie dziecka. Ogromną rolę odgrywa zaangażowanie rodziców i codzienna praca z dzieckiem, które ma deficyt uwagi. Same farmaceutyki nie rozwiążą problemu.
Czytaj: Masz nadpobudliwe dziecko? Wprowadź do jego diety składniki, które złagodzą objawy