Zęby mleczne pojawiają się już w okresie życia płodowego. Po narodzinach u większości dzieci nie są jednak widoczne, gdyż są ukryte w dziąsłach. Pierwsze zęby mleczne zaczynają wyrzynać się dopiero kilka miesięcy później. Zdarza się jednak, że dziecko rodzi się już z pojedynczym zębem mlecznym.
Trzeba przyznać, że noworodek z zębami budzi zawsze duże zainteresowanie. Ten szczególny przypadek, gdy od razu po porodzie nagrano noworodka z dwoma zębami, obejrzały już 2 mln osób. Film został opublikowany na profilu na TikToku @x54719835zg i stał się prawdziwym hitem.
Zobacz także: Jak sprawdzić, że twoje dziecko ząbkuje? Poznaj typowe i nietypowe objawy
Zęby u noworodka
Zęby u noworodka zdarzają się raz na trzy tysiące narodzin. Najczęściej widoczny ząbek pojawia się na dole i z reguły jest to jedynka. Ząbek u noworodka może przypominać zwykłego, białego zęba mlecznego. Zdarza się jednak, że jest nieco mniejszy i ma bardziej żółty odcień. Wyraźnie też widać, że jest nie do końca w pełni rozwinięty.
Jeżeli ząbek u noworodka ma słaby korzeń i się chwieje, jest po prostu usuwany. Mogłoby się bowiem zdarzyć, że wypadnie sam, a wtedy dziecko mogłoby się nim zadławić.
Niezwykły przypadek narodzin
Na udostępnionym nagraniu możemy zobaczyć, jak położna odchyla dolną wargę noworodka i odsłania nie jeden, ale dwa zęby. Są to dwie dolne jedynki, które mają niecodzienny kształt. Wyraźnie widać, że są dość długie i ciemniejsze, niż zwykłe mleczaki.
Nagranie wzbudziło wielkie zainteresowanie i szok wśród personelu medycznego.
"Czy takie zęby są miękkie, czy twarde?"
Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Część internautów nie była pewna, czy takie przypadki naprawdę się zdarzają i po prostu nie dowierzała.
Inni przyznali, że ich dzieci także urodziły się z zębami. Niektórzy zwrócili uwagę, że zęby malucha z nagrania już mają próchnicę, a część zaniepokoiła się i bardzo współczuła mamie, która będzie karmiła piersią tego malucha. Jedna z internautek dopytała nawet, czy takie zęby można od razu usunąć właśnie ze względu na bezpieczniejsze karmienie.
„Biedna matka, która musi karmić piersią” – wyznała jedna z internautek.
„Moja dziewczynka również urodziła się z zębami i jest bardzo inteligentna” – przyznała druga.
„Dobrze jest je usunąć od razu po urodzeniu, prawda? Z powodu karmienia piersią” – dopytywała inna.
„Czy takie zęby są miękkie, czy twarde?” – była ciekawa kolejna.
Czytaj także: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania