W badaniu wzięło udział 237 amerykańskich ciężarnych w wieku od 18 do 22 lat. W ankietach musiały odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących życia seksualnego w okresie ciąży. Wnioski z nich zostały opublikowane w „Journal of Sexual Medicine”.
Przeczytaj: Co chciałabyś wiedzieć o seksie w ciąży, ale boisz się zapytać?
Okno 10. tygodni ciąży z najwyższym libido
Badania wykazały, że przyszłe mamy najchętniej kochały się z partnerem w drugim trymestrze ciąży, a dokładniej rzecz ujmując w przedziale między 11. a 21. tygodniem. W tym czasie kobiety też zgłaszały najmniej dolegliwości ciążowych.
„Tygodniowa częstotliwość współżycia spadała na ogół wraz z pojawieniem się typowych objawów ciąży jak nudności i zmęczenie”- napisała autorka badania dr Shari Blumenstock.
Koniec ciąży z najmniejszym libido
Pod koniec pierwszego trymestru, gdy kobiety zaczynały czuć się coraz lepiej, wracała im ochota na seks. W środku ciąży między właśnie 11. a 21 tygodniem ciąży kochały się najchętniej. A pod koniec ciąży, z uwagi na większe dolegliwości ciążowe, libido gwałtownie się u nich obniżało.
Na początku ciąży osiem na dziesięć badanych kobiet odbywało cotygodniowe stosunki. W 40. tygodniu ciąży współżycie deklarowała tylko nieco ponad połowa badanych.
Seks w ciąży jest bardzo ważny – nie rezygnuj z niego
Seks w ciąży wciąż budzi wątpliwości wielu przyszłych rodziców. Niektóre pary w ogóle powstrzymują się w tym czasie od zbliżeń, choć mają na to ogromną ochotę, aby przypadkiem nie zaszkodzić dziecku. To błędne myślenie. Seks w ciąży i orgazm nie są wskazane jedynie w nielicznych, konkretnych przypadkach, o których z pewnością powie ci lekarz, jeśli będą cię one dotyczyły.
Gdy nie ma wyraźnych przeciwwskazań do współżycia, zbliżenia z partnerem mogą przynieść tylko same korzyści dla ciebie, partnera i waszego dziecka. Przede wszystkim seks zbliża cię z partnerem, umacnia waszą relację, pozwala się odprężyć, poprawia samopoczucie i samoocenę. Istnieją też badania, które potwierdzają, że regularne współżycie w okresie ciąży poprawia ukrwienie narządów płciowych, a co się z tym wiąże - lepsze dotlenienie mięśni, w tym mięśni dna macicy, które biorą aktywny udział w porodzie. U przyszłych mam, które współżyją regularnie i często w okresie ciąży zaobserwowano zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia oraz stanu przedrzucawkowego.
Przeczytaj: Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży