Wirus polio w ściekach w Polsce. Tym razem wykryto go w Rzeszowie

2024-12-30 10:06

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu zmutowanego polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie. To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach. GIS przypomina o uzupełnieniu brakujących szczepień.

Kolejny przypadek wykrycia wirusa polio w ściekach

i

Autor: Getty Images Wirus polio wywołuje groźną chorobę, na którą nie ma lekarstwa. Dlatego tak ważne są szczepienia

W listopadzie pisałyśmy o wykryciu w warszawskich ściekach wirusa polio, teraz dowiadujemy się, że znalazł się on również w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zwiększonej wykrywalności wirusów poliomyelitis w ściekach komunalnych w Europie - w ostatnich miesiącach znaleziono go nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Hiszpanii, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Czy to oznacza masowe zachorowania na poliomyelitis? GIS uspokaja, równocześnie apelując o uzupełnienie brakujących szczepień.

Wirus polio wykryty w ściekach. GIS przypomina o szczepieniach

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat dotyczący zwiększonej wykrywalności wirusów poliomyelitis w ściekach w Europie. GIS przypomina, że badanie ścieków to czuły system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, ponieważ chorzy lub bezobjawowi nosiciele wydalają wirusa ze stolcem. W europejskich ściekach okresowo wykrywane są zmutowane formy wirusów szczepionkowych. Pochodzą one od osób, którym były podane szczepionki zawierające żywe, osłabione wirusy polio - w Polsce takie szczepienia nie są stosowane od ośmiu lat.

Zmutowane wirusy szczepionkowe nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych, ale mogą wywołać objawowe zakażenie u osób, które nie były zaszczepione

- wskazuje GIS.

W komunikacie podkreślono, że w Polsce ryzyko masowych zachorowań jest niskie, w związku z wysokim poziomem zaszczepienia, ale „zwiększone krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób, które nie posiadają odporności poszczepiennej”.

M jak Mama Google News
Autor:

Szczepienie przeciw poliomyelitis w Polsce

GIS przypomina, że w Polsce szczepionka przeciw poliomyelitis od połowy lat 50. ubiegłego wieku znajduje się w kalendarzu szczepień - zakłada się, że większość dorosłych jest chroniona przeciw polio.

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciw poliomyelitis? Przede wszystkim dzieci - zgodnie z kalendarzem szczepień - ale i dorośli, którzy nie byli szczepieni (lub nie przyjęli wszystkich dawek) lub są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania (to m.in. podróżni, ale i pracownicy oczyszczalni ścieków). Ci mogą przyjąć dawkę przypominającą co 10 lat.

Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień

- czytamy na stronie GIS.

Urząd przypomina, że szczepienie jest bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia, a szczepienia są wykonywane szczepionką inaktywowaną - bezpieczną i skuteczną.

Jak wygląda schemat szczepień?

  • pierwsza dawka: 3-4 miesiąc życia,
  • druga dawka: 5-6 miesiąc życia,
  • dawka uzupełniająca: 16-18 miesiąc życia,
  • dawka przypominająca - 6 rok życia.

Czy w Polsce występuje polio?

Poliomyelitis znana jest pod różnymi nazwami, np. choroba Heinego-Medina czy nagminne porażenie dziecięce. Wywoływana przez enterowirus, jest wysoce zakaźna. Zachorować może każdy, kto nie był zaszczepiony, jednak największy odsetek zachorowań dotyczy najmłodszych, dzieci poniżej piątego roku życia. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową i pokarmową. Nie ma skutecznego leczenia, jest ono wyłącznie objawowe. Dlatego tak ważne są szczepienia.

W Polsce ostatni przypadek poliomyelitis miał miejsce ponad 40 lat temu. Od 1988 roku prowadzony jest Światowy Program Eradykacji Poliomyelitis, ograniczono liczbę zachorowań o 99,9 proc. Pojedyncze zachorowania występują w Pakistanie i Afganistanie, niektóre kraje Afryki i Azji są aktualnie dotknięte epidemią polio. Podróżnym, którym się tam wybierają, zaleca się wykonanie szczepień.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"