Włoskie dzieci będą automatycznie dostawały dwa nazwiska, ale to rodzice będą musieli zdecydować o ich kolejności. Będą mieli też prawo, by nadać dziecku tylko jedno, wybrane przez obojga nazwisko.
Dowiedz się: Jakie nazwisko może nosić dziecko?
W przeszłości dzieci we Włoszech dostawały nazwisko matki tylko wówczas, gdy ojciec był nieznany. Teraz sąd orzekł, że tamtejsze prawo było "dyskryminacją i godziło w poczucie tożsamości dziecka". Jak brzmiało orzeczenie Trybunału:
Oboje rodzice powinni mieć możliwość wspólnego wyboru nazwiska, co jest podstawowym elementem tożsamości osobistej.
Włoski parlament będzie teraz musiał uchwalić przepisy dotyczące decyzji sądu, aby mogła ona oficjalnie wejść w życie.
Spis treści
Koniec z dawniejszym patriarchatem we Włoszech?
Zobacz też: Dziecko bez ślubu - przywileje rodziców w związku nieformalnym
Włochy powoli odchodzą od patriarchalnego systemu, który królował w tym kraju przez lata. Jak pisze włoska Minister Rodziny na swoim Facebooku:
„Idźmy szybko i razem do przodu tą drogą.” – pisze. „Gwarantuję wszelkie wsparcie rządu dla procesu parlamentarnego, aby podjąć kolejny fundamentalny krok w osiąganiu równych praw między kobietami i mężczyznami w naszym kraju”.
W przypadku braku zgody co do nadawania nazwisk pomiędzy rodzicami dziecka, "zastrzega się możliwość interwencji sędziego, zgodnie z przepisami systemu prawnego".
Sprawdź: Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko
Jak prawo w nadawaniu nazwisk wygląda w Polsce?
W Polsce prawo wygląda podobnie, jak to nowe, które zacznie niebawem obowiązywać we Włoszech. Jak czytamy w Kodeksie Rodzinnym:
§ 1.
Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2.
W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1.