Nie ma już obowiązkowej kwarantanny, a wychodząc z domu nie musimy pamiętać o maseczce. Nie znaczy to jednak, że wirus odpuścił. Wciąż możemy zachorować na COVID-19, tylko choroba chyba spowszedniała, przyzwyczaiłyśmy się do tego, że jest. Gdy źle się czujemy, po prostu kupujemy test i w domowym zaciszu sprawdzamy, czy dopadł nas wirus grypy, RSV czy SARS-CoV-2.
Podobnie jest z tematem szczepień. Dziś już nie dzielimy się w mediach społecznościowych informacjami o przyjętych szczepieniach, mało kto orientuje się, ile tych dawek właściwie było. A właśnie pojawiły się kolejne szczepionki, które chronią przed nowym wariantem koronawirusa.
Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Ruszyło wystawianie skierowań
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że ruszyło wystawianie skierowań na szczepienie przeciw COVID-19. Jest ono jednorazowe niezależnie od wcześniejszych dawek szczepionki. A jeśli ostatnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęłaś całkiem niedawno, zaleca się, aby zachować co najmniej trzymiesięczny odstęp.
W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku 12 lat i starszych jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml
- czytamy w komunikacie.
Jak się zaszczepić przeciw COVID-19?
Skierowanie na kolejne szczepienie znajdziesz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), jest ono wystawiane automatycznie, nie musisz o nie prosić. Jeśli go tam nie znajdziesz, pamiętaj, że może zostać wystawione również w punkcie szczepień, przez uprawnioną do tego osobę.
Gdzie się zaszczepimy? Jak i wcześniej, zrobimy to w przychodni POZ lub aptece (jeśli ma umowę z NFZ na realizację szczepień zalecanych). Na szczepienie możemy zapisać się bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pomocą IKP.
W ministerialnym komunikacie podkreślono, że na szczepienie powinno być wykonane u osób z największym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. To m.in. dzieci i młodzież, seniorzy czy chorujący przewlekle.
Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży
- podkreślono w opublikowanej wiadomości.
Przypomnijmy, że kobiety w ciąży bezpłatnie mogą zaszczepić się nie tylko przeciw COVID-19. Przysługuje im również darmowa szczepionka przeciw grypie, a od niedawna również ta przeciwko krztuścowi.
Szczepienia zalecane dla kobiet w ciąży
Wśród kalendarzy szczepień dla dorosłych znajdziemy również ten dla kobiet - planujących ciążę i tych, które w niej są. Zostało to rozdzielone, ponieważ nie wszystkie rodzaje szczepionek mogą być podane kobietom w ciąży.
Kobiety, które planują ciążę, mogą przyjąć szczepionkę przeciw:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- ospie wietrznej,
- odrze, śwince, różyczce,
- grypie.
Co istotne, szczepienie przeciw ospie i MMR należy zakończyć nie później niż miesiąc przed zajściem w ciążę.
W czasie ciąży można przyjąć szczepionkę przeciw:
- grypie,
- błonicy, tężcowi, krztuścowi (optymalne podanie między 28 a 32 TC),
- COVID-19,
- RSV.