Polecany artykuł:
O tym, jak ważne jest pamiętanie o tym, żeby nigdy nie zostawiać dziecka samego w aucie, przypomina się głównie latem. To, jak szybko nagrzewa się wnętrze samochodu pokazuje, że wystarczy kwadrans by doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu malucha.
W komentarzach pod artykułami o wciąż powtarzających się wypadkach często ocenia się rodziców, którzy zapomnieli o tym, że w samochodzie zostawili dziecko. Psycholog przekonuje, że to kwestia okoliczności i każdy rodzic może zostawić dziecko w rozgrzanym aucie. Gdy powtarzamy daną czynność wielokrotnie, mózg może pomylić daty, przez co sądzimy, że daną czynność wykonaliśmy również tego dnia.
Zostawianie dziecka samego w aucie jest niebezpieczne nie tylko w upały. Także wtedy, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, bliska 0°C lub ujemna.
Zostawiła dziecko w aucie i poszła na zakupy
Wieczorem 15 stycznia funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o dziecku zamkniętym w samochodzie. Auto było zaparkowane przed galerią handlową w Kwidzynie, niemowlę było pozbawione opieki dorosłego.
Było po godzinie 20:00, wieczór był mroźny. To właśnie płacz dziecka zaalarmował przechodniów. Dziewczynka była przypięta w foteliku samochodowym.
— Skierowani na miejsce policjanci zastali w zaparkowanym samochodzie kilkumiesięczne płaczące dziecko w nosidełku, którego rodziców nie było w pobliżu. Mundurowi szybko podjęli decyzję o wybiciu szyb pojazdu. Wyciągnęli 11-miesięczną dziewczynkę na zewnątrz i do przyjazdu ratowników zapewnili jej opiekę
- przekazała asp. Anna Filar z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.
Okazało się, że matka dziewczynki poszła na zakupy. Nie było jej około 40 minut.
Sprawą zajmie się sąd rodzinny. Matce grozi do 5 lat więzienia
Sprawą pozostawienia dziewczynki w aucie bez opieki zajął się już sąd rodzinny. Jego decyzją dziecko pozostało pod opieką matki, jednak prawdopodobnie usłyszy ona zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia swojego dziecka. Kodeks przewiduje karę do 5 lat więzienia.
Pamiętaj, że jeśli jesteś świadkiem podobnej sytuacji, nie wahaj się, możesz wybić szybę w samochodzie.
− Nie obawiaj się, że kiedy wybijesz szybę w samochodzie ktoś oskarży cię o zniszczenie mienia, ponieważ działa tu zasada, że poświęcamy dobro mniejsze, jakim jest szyba, aby ratować dobro większe, jakim jest życie i zdrowie
- tłumaczy policjantka Małgorzata Sokołowska.