Dzieci z przedszkola Pszczółka Maja i Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie miały być pacjentami poradni. 40 przedszkolakom i 20 uczniom ktoś postawił jedną diagnozę. Zaburzenia adaptacyjne stwierdzono na podstawie wizyt, które - zdaniem rodziców - nigdy nie miały miejsca. Zdaniem zarządu spółki prowadzącej Centrum Medyczne - spotkania z dziećmi odbyły się. Podczas zajęć grupowych w placówkach edukacyjnych...
Wszystko wyszło na jaw przypadkiem?
Według informacji na IKP (Internetowe Konto Pacjenta) poradnia „przyjmowała” dzieci od 2022 do 2024 roku. Konkretnie do pewnego listopadowego dnia, kiedy rodzic jednego z uczniów - zaglądając na IKP swego dziecka - zobaczył, że jego pociecha miała korzystać z usług poradni. Poradni, w której dziecko nigdy nie było.
Niedługo potem okazało się, że dotyczy to dużo większej liczby dzieci. Diagnozę zaburzeń adaptacyjnych wystawiono czterdziestu przedszkolakom i dwudziestu uczniom podstawówki.
Rodzice i dyrekcja zawiadomiły prokuraturę
Jak podaje TVN 24 rodzice oraz dyrekcja przedszkola Pszczółka Maja i SP nr 12 w Gnieźnie złożyły zawiadomienie w prokuraturze.
W związku z tym, że takie komunikaty poszły już od rodziców z przedszkola, to rodzice naszych dzieci zaczęli sprawdzać swoje konta (...) powpisywane wizyty, czy kody tych wizyt, które są mało realne i stąd też decyzja moja, żeby podjąć te działania, żeby tych rodziców troszeczkę uspokoić - stąd też moja decyzja o złożeniu zawiadomienia
- powiedział dziennikarzom TVN24, Zbigniew Sypniewski dyrektor SP 12.
Prokuratura sprawdza między innymi skąd Log-Med miał dane dzieci. I czy w grę wchodzi oszustwo, którego celem było pozyskanie pieniędzy z NFZ? Centrum medyczne wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że wszelkie oskarżenia są bezpodstawne.
Wizyty i diagnozy podczas zajęć grupowych?
Jak informuje zarząd spółki prowadzącej Log-Med, informacje na IKP dzieci pojawiły się w związku z zajęciami grupowymi prowadzonymi w przedszkolach i szkołach przez pracowników Log-Med. I że dyrekcja oraz pracownicy placówek wiedzieli o tym od samego początku. Wiedzieć o tym mieli również rodzice:
Spółka od początku współpracy z placówkami oświatowymi, ze szczególną dbałością podchodzi do kwestii wyjaśnienia ich pracownikom strony proceduralnej, wymaganej zarówno przepisami prawa powszechnie obowiązującego, jak też wymogami stawianymi przez NFZ. Z tego względu, drogą mailową przesyłana była każdorazowo informacja wskazująca, że jako placówka medyczna, która zapewnia oddziaływania ubezpieczonym świadczeniobiorcom, mamy jednocześnie obowiązek rejestrowania w systemie tematyki spotkań oraz danych osób uczestniczących w zajęciach, tj. imienia i nazwiska, numeru PESEL, adresu zamieszkania oraz zgody rodziców/opiekunów prawnych, na objęcie dziecka działaniem.
Spółka zapowiedziała też, że po zakończeniu pierwszego etapu pracy komisji wyjaśniającej, tj. 5 grudnia br., wyda kolejne oświadczenie.
Galeria: Prezenty dla dzieci - w sklepach zaczęły się Święta