W większości przychodni w Polsce w gabinetach położnych - jak sama nazwa wskazuje - pracują kobiety. W niektórych miejscach jednak pacjentki witają mężczyźni, a ich widok wywołuje zwykle wywołuje zdziwienie. Położników w Polsce jest zaledwie garstka, ale Ci mężczyźni, którzy zdecydowali się na wykonywanie tego zawodu, robią to równie dobrze jak kobiety.
- Chciałem wybrać jakiś kierunek związany z opieką zdrowotną. Najbardziej podobało mi się położnictwo i opieka nad kobietą ciężarną - tłumaczy swój wybór położny Łukasz Michalski. - Czasami musiałem się zmagać ze stereotypem, że mężczyzna nie powinien wykonywać takiego zawodu. Myślę, że szybko go pokonywałem osobowością - dodaje Robert Walenciuk.
Położnicy zaskakują nie tylko pacjentki, ale również... personel szpitala. Nie jest im łatwo - przez to, że są odstępstwem od normy, ich praca podlega surowej ocenie. - Wszyscy się przyglądali mojej pracy i jak to bywa, co złego to rodzynek - śmieje się Łukasz Michalski. Obserwują ich pracownicy, pacjenci i dyrekcja. I nie widzą niczego, w czym położnicy mieliby ustępować położnym.
Jak wygląda praca położnika?
- Wbrew pozorom, praca położnika czy położnej nie jest zawężona do jednego oddziału tak, jak się może społeczeństwu wydawać - opowiada Tomasz Rosiński. - Równie dobrze może pracować na bloku operacyjnym, oddziale intensywnej opieki, anestezji - wylicza.
Praca położnika wcale nie jest prosta. Taka osoba powinna być bardzo sumienna, potrafić szybko podejmować rozsądne decyzje i działać samodzielnie. Daje wiele satysfakcji, jak każda praca, która jest wykonywana z pasją. A mężczyzna, który decyduje się na studiowanie położnictwa, z pewnością tę pasję ma!