Pierwsze zmiany dotyczące religii w szkołach obowiązują już od tego roku szkolnego. Ocena z religii (chociaż nadal będzie obecna na świadectwie) nie będzie już wliczała się do średniej. Podobnie jest z oceną z etyki.
Polecany artykuł:
Zmianom uległy również zasady organizacji tych lekcji. Wciąż nauka religii i etyki jest organizowana na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów, ale lekcje mogą być łączone dla uczniów różnych klas (czy grup przedszkolnych). Wcześniej taka zasada również funkcjonowała, ale wyłącznie wtedy, gdy chętnych było niewielu - nie więcej niż siedmiu.
To nie koniec planowanych zmian. Kolejne mają wejść w życie w roku szkolnym 2025/2026, a projekt rozporządzenia skierowano właśnie do konsultacji społecznych.
Mniej religii w szkołach
„Rewolucja” dotyczy przede wszystkim zmniejszenia wymiaru lekcji religii. Obecnie to dwie godziny lekcyjne tygodniowo (wymiar lekcji etyki jest ustalany przez dyrektora szkoły).
O głównych założeniach projektu poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji Narodowej. To:
- ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach (ma to być godzina lekcyjna tygodniowo),
- lekcje religii i etyki mają się odbywać przed lub bezpośrednio po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych,
- stosowanie tych samych zasad dotyczących łączenia uczniów, które obowiązują w szkole, gdy nauka religii odbywałaby się poza szkołą - w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym.
Dzięki umieszczeniu nieobowiązkowych zajęć na początku lub na końcu planu lekcji, uczniom odpadną nielubiane „okienka” w ciągu dnia.
Proponowane rozwiązanie poprawi sytuację uczniów nieuczestniczących w zajęciach religii lub etyki, którzy mieli dotychczas wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole. Uczeń musiał oczekiwać na kolejne zaplanowane w danym dniu zajęcia obowiązkowe, a dyrektor szkoły realizować obowiązek wynikający z § 3 ust. 3 nowelizowanego rozporządzenia - zapewnienia temu uczniowi opieki lub zajęć wychowawczych w czasie trwania lekcji religii lub etyki. W szczególności w szkołach o dużej liczbie uczniów taka sytuacja wprowadzała zamieszanie organizacyjne i niepotrzebnie wydłużała pobyt uczniów w szkole
- napisano w uzasadnieniu projektu
Podkreślono również, że zmiany powinny ułatwić dyrektorom elastyczniejsze organizowanie nauki religii i etyki, mogą również przyczynić się do zlikwidowania w niektórych szkołach problemu dwuzmianowości.
Co z religią w przedszkolach?
Lekcje religii w przedszkolach nie zmienią się, dzieci wciąż będą miały ją dwa razy w tygodniu.
W projekcie nie przewiduje się zmian w zakresie organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach, która nadal będzie się odbywała w wymiarze 2 zajęć przedszkolnych tygodniowo
- czytamy w uzasadnieniu projektu.
Konsultacje społeczne potrwają do 4 listopada, a nowe rozwiązania mają - planowo - wejść w życie 1 września 2025 r.