Od połowy XIX wieku popularność brain rot zwiększyła się o 230 procent. Dosłownie oznacza ono: gnicie mózgu za sprawą miałkich, niezbyt mądrych treści publikowanych w mediach społecznościowych.
Czy „brain rot wygra w polskim plebiscycie?
Henry Dawid Thoreau w swej książce Walden użył określenia „brain rot” jako zjawiska, które jest dużo bardziej powszechniejsze i groźne od zgnilizny ziemniaków, z którą starają się walczyć Anglicy. Pisarz nie mógł przypuszczać, że niemal dwa wieki później zgnilizna mózgu, powodowana treściami z internetu, może stać się jeszcze bardziej poważnym zagrożeniem.
„Brain rot” pojawiło się również w finałowej dwudziestce kandydatów do Młodzieżowego Słowa Roku 2024. W ogólnopolskich mediach spekuluje się, że wygrana „gnicia mózgu” w konkursie Oxfordu może znacznie zwiększyć szanse tego słowa w polskim plebiscycie.
Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku zakończyło się w sobotę, 30 listopada. Wyniki konkursu poznamy prawdopodobnie już w tym tygodniu. W poprzednich edycjach, rozstrzygnięcie następowało w okolicach mikołajek, czyli 6 grudnia.
Najpopularniejsze słowa na świecie: nie tylko brain rot
W 2023 roku w światowym plebiscycie Oxford Cambridge na najpopularniejsze słowo wygrało rizz (slangowy skrót od chrisma, oznaczający kogoś charyzmatycznego, magnetycznego, przyciągającego innych)
W 2022 roku - tryb goblina (oznaczający zachowanie nacechowane lenistwem, niechlujstwem, chciwością i pobłażliwością)
W 2021 roku - vax (w związku z pandemią i towarzyszącą jej dyskusją na temat jej zapobiegania).
Jak podaje The Time, w 2024 roku najpopularniejsze słowa wyłoniono również w ramach innych plebiscytów. To:
⦁ brat (bachor) - ktoś niezależny, pewny siebie a przy tym hedonista (w konkursie Collins Dictionary)
⦁ manifest - manifestowanie (czegoś) oznacza wyobrażanie sobie osiągnięcie celu, co ma rzeczywiście zbliżyć do jego realizacji (Cambridge Dictionary)
⦁ gityfikacja - stopniowe pogarszanie się jakości produktów i usług, również jeśli chodzi o treści w sieci (Macquarie Dictionary)
⦁ kakistokracja - rządy najgorszych (The Economist)
Galeria: Tanie dekoracje świąteczne do 20 zł