W tegorocznej edycji plebiscytu oddano rekordową liczbę głosów - 140 tysięcy. Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 jest rel. To właśnie na ten wyraz swój głos oddało blisko 19 tysięcy osób.
Wiemy, które słowa spośród finałowej dziewiętnastki również były bliskie zwycięstwa.
Spis treści
- Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - rel, sigma, oporowo
- Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Rel - co to znaczy?
- Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - finał
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - rel, sigma, oporowo
Pierwsze miejsce w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajęło słowo rel. Na kolejnych miejscach na podium znalazły się:
- sigma − określenie osoby pewnej siebie, niezależnej, podziwianej,
- oporowo − dużo, synonim "do oporu", "w opór".
Nagrodę Jury zdobyło słowo "oddaje". Jest to prawdziwy rodzynek wśród zapożyczeń z j. angielskiego, które dominowały w tegorocznym zestawieniu. "Oddaje" wyraża coś co się opłaca, zwraca włożony wysiłek. I nie chodzi tu wcale o koszt wyrażany w pieniądzach.
− Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe” - mówi prof. Marek Łaziński, członek jury plebiscytu PWN.
Zobacz też: Jak to się pisze? Sprawdź, czy jesteś lepsza w ortografii od swojego dziecka
Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Rel - co to znaczy?
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 brzmi: rel. To skrót od angielskiego relatable. Używa się go, aby wyrazić aprobatę dla słów rozmówcy, potwierdzić je. To wyrażenie jest synonimem dla słów „czuję to samo” czy „zgadzam się z tobą”. Jego niewątpliwą zaletą jest skrótowość, co świetnie wpisuje się w aktualne trendy, także językowe. Świat pędzi do przodu, a młodzież komunikuje się ze sobą w sposób dla siebie zrozumiały, szybki.
− Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży (...) Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu - mówi Przewodnicząca Jury Anna Wileczek.
Zdaniem ekspertki Młodzieżowe Słowo Roku 2023 jest wyrazem zgody, zarówno dosłownie jak i metaforycznie. Anna Wileczek dodaje, że słowo "rel" posiada niemal wszystkie cechy hitu językowego. Dlaczego? Jest światowe, krótkie, przyjazne i bardzo popularne wśród młodzieży.
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - finał
W 2022 roku najwięcej głosów zdobyło słowo "essa", które oznacza coś, co przychodzi łatwo. Zebrało więcej głosów niż aktualne "rel". Na "essę" głosowało 24 tysiące internautów.
8. edycja plebiscytu nie obyła się bez kontrowersji. Choć w tegorocznym finale znalazło się dwadzieścia słów i wyrażeń, kilka dni później, po licznych głosach oburzenia, zdecydowano o wycofaniu słowa "kys". Skrót od angielskiego „kill yourself”, które w dokładnym tłumaczeniu oznacza „zabij się”, w młodzieżowym slangu funkcjonuje w nieco łagodniejszym znaczeniu "odczep się" czy "ogarnij się".
Jak już wiemy Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało "rel", drugie miejsce zajęła "sigma", trzecie - "oporowo", nagrodę Jury zdobył wyraz "oddaje". Oto jakie słowa obecne z języku młodzieży nie znalazły się na podium, choć zaciekle o nie walczyły:
- bambik,
- baza,
- bratku,
- cringe,
- delulu,
- drillowiec,
- FR/ for real,
- git,
- imo,
- LOL,
- NPC,
- odklejka,
- rizz,
- side-eye,
- slay,
- zgerypała.
Czytaj też: Kiedy dziecko się buntuje, odbierasz mu telefon? To najgorsza reakcja. Wiesz dlaczego?