Dla jednych to tylko rubryka w urzędowym piśmie. Dla innych cała ich historia i pochodzenie, świadectwo rodziny, z której pochodzą lub tej, do której wchodzą. Co jednak ciekawe, nazwiska powstały stosunkowo późno. Dopiero w roku 1807, na mocy Kodeksu Napoleona, został ustalony prawny obowiązek dziedziczności nazwisk.
Wcześniej nazwiska miały charakter, który dziś przypisuje się ksywkom i pseudonimom. Jeśli kogoś nazywano "Baran" czy "Chudy", to jedynie dlatego, że taki właśnie epitet najlepiej pasował do jego wyglądu, charakteru albo zawodu, jaki wykonywał. Ale przeszło dwieście lat formowania się nazwisk sprawiło, że dziś dla większości z nas znaczą o wiele więcej, niż kiedyś.
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce
Na stronie dane.gov.pl możemy znaleźć wiele statystycznych ciekawostek na temat Polaków i życia w Polsce. W tym między innymi spis najpopularniejszych nazwisk w kraju.
Jak wynika z najnowszych danych, najpopularniejsze nazwiska w Polsce to:
- Nowak – nosi je aż 200 tysięcy osób, z czego 99 tysięcy to mężczyźni, a 101 tys. to kobiety
- Kowalski / -ska – to nazwisko nosi łącznie ponad 135 tysięcy osób: 67 tysięcy mężczyzn i 68 tysięcy kobiet
- Wiśniewski / -ska – które posiada 107 tysięcy osób, w tym 53 tysiące mężczyzn i 54 tysiące kobiet.
Najdłuższe nazwiska w Polsce ma 51 znaków
Rekordzistą, jeśli chodzi o długość nazwiska, jest niewątpliwie Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone, które posiada aż 51 liter! Noszą je w Polsce tylko dwie osoby i z pewnością – chociażby w urzędowych dokumentach – mają spore problemy, by zmieścić się w wyznaczonym miejscu.
Inne długie nazwiska, które noszą obywatele Polski i które oficjalnie odnotowano w danych statystycznych, to np. Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko czy Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.
Trzeba przyznać, że są dość oryginalne!