Noworodek, o którym mowa, ma trzy ręce. Trzecia kończyna umiejscowiona jest na plecach dziecka i nie jest do końca rozwinięta. To skutek polimelii, wady wrodzonej polegającej na obecności dodatkowych kończyn w ciele dziecka.
Spis treści
Urodził się z trzecia rączką
Jak poinformowały media, dziecko przyszło na świat w szpitalu w Radżastanie w Indiach, miało dwie kończyny w normalnym miejscu oraz trzecią wyrastającą z pleców, która jest krótsza niż pozostałe i nie ma wykształconej dłoni. Szpital nie podał ani płci dziecka, a jedynie dane matki, wiadomo, że jest to mieszkanka jednej z okolicznych wiosek i że była to jej pierwsza ciąża. Noworodek przyszedł na świat przez cesarskie cięcie z powodu nieprawidłowego ułożenia.
Stan zdrowia matki i dziecka jest dobry. Prawdopodobnie, malec zostanie poddany operacji usunięcia dodatkowej kończyny, jak to się działo w przypadku wcześniejszych podobnych narodzin.
Skąd taka wada?
Polimelia to rzadka wada, jednak częstsza w rejonie Indii. Lekarze odnotowywali już podobne przypadki: dzieci z dodatkowymi kończynami rodziły się w 2016 roku w Nepalu, w 2019 w Radżastanie, gdy polimelia dotknęła jedno z bliźniąt - dziecko urodziło się z czterema nogami i trzema rękami. Lekarze wciąż nie są w stanie zrozumieć, dlaczego dochodzi do takich przypadków, ale jedną z hipotez mówi o tym, że to pozostałość po nierozwiniętym w pełni syjamskim bliźniaku dziecka.
Za każdym razem, także i teraz, dziecko takie uważane jest w Indiach za cud natury. Pod szpitalem zgromadziły się już tłumy, chcące powitać wyjątkowego noworodka, przypominającego wyglądem wielorękie indyjskie bóstwa. Zdjęcia pokazywane w mediach społecznościowych są ciągle udostępniane.
Czytaj również: Syjamskie bliźnięta rozdzielone: operacja zakończyła się sukcesem
Czy trzecie badanie prenatalne jest konieczne? Ekspert wyjaśnia, dlaczego warto za nie zapłacić
Skutek szkodliwej tradycji
Prawda jest jednak taka, że polimelia jest wadą wrodzoną, która jest skutkiem wieloletniej, szkodliwej tradycji, jaką jest zakaz małżeństw mieszanych. Społeczeństwo Indii jest podzielone na kasty, a związki miedzy kastami są niedozwolone. Z tego powodu wiele par jest ze sobą zbyt blisko spokrewnionych, co w efekcie daje większe ryzyko wad wrodzonych.
Z drugiej strony, jak podaje serwis internetowy www.indiatimes.com, jednym z istotnym powodów, dla których niektóre dzieci rodzą się z deformacjami, jest brak dostępu do opieki medycznej i brak środków na regularne badania kontrolne.