Skandynawski model wychowania dzieci uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Dzieci otoczone są tam opieką i uwagą całego społeczeństwa, traktowane na równi z dorosłymi. Dorośli okazują im szacunek, dbają o ich zrównoważony rozwój, od najmłodszych lat wpajają poczucie własnej wartości.
Na czym polega norweski model wychowania?
Norweski model wychowania nie różni się bardzo od szwedzkiego. Rodzice przede wszystkim stawiają na równowagę. Dzieci traktowane są z szacunkiem i uwagą, docenia się ich starania i zawsze szuka przyczyn złego zachowania. Norwegowie wiedzą, że jeśli dzieci zachowują się źle, to zapewne są głodne, zmęczone albo przebodźcowane. Starają się nie dopuszczać do takich sytuacji, słusznie zakładając, że złe zachowanie nie wynika ze złośliwości malucha. Dzięki temu funkcjonują z dziećmi w symbiozie i rzadko kiedy doprowadzają do trudnych sytuacji w domu.
Pewność siebie i wiara we własne siły
Dzieci traktowane są w Skandynawii z szacunkiem. To oznacza, że rodzice nie zbywają ich próśb, nie stosują pustych pochwał, chwaląc ich dokonania, ale starają się w każdej wspólnie spędzonej chwili maksymalnie skupiać uwagę na dziecku. Dzięki temu maluchy rosną w poczuciu, że mają silnych sprzymierzeńców w postaci najbliższych. Są pewne własnej wartości i wierzą we własne siły. Nawet jeśli w przyszłości coś im się nie uda, nie będą traktowały tego jak końca świata, bo mają poczucie, że rodzice zawsze będą ich wspierać.
"Friluftsliv" kluczem do szczęścia?
Norweskim sekretem wychowania dzieci jest "friluftsliv". To nic innego jak "życie na świeżym powietrzu", czyli zgodnie z naturą. Norwegowie starają się jak najwięcej czasu spędzać aktywnie, korzystając z natury. Nie ma dla nich złej pogody, by wyjść na spacer, narty albo plac zabaw. Dzieci każdego dnia spędzają wiele godzin na dworze, wzmacniając swój organizm, hartując się i ucząc szacunku do przyrody.
Jak wam się podoba norweski model wychowania dziecka?
Czytaj: 6 różnic pomiędzy nowoczesnym a tradycyjnym wychowaniem