Wszyscy specjaliści podkreślają, że dzieci przechodzą COVID łagodniej niż dorośli. Poza nielicznymi przypadkami, objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży są łagodniejsze i nie prowadzą do śmierci pacjentów. Zazwyczaj objawy koronawirusa u dzieci są podobne do tych, na które skarzą się dorośli, jednak są wyjątki.
Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?
Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, zgłaszane objawy koronawirusa u dzieci obejmują symptomy podobne do przeziębienia. Są to:
- gorączka,
- katar
- kaszel
- trudności z oddychaniem (rzadziej)
- zaczerwienienie gardła
- wymioty i biegunkę (rzadziej)
Obserwacje prowadzone w szpitalu dziecięcym w Wuhan przeprowadzane na 171 małych pacjentach w wieku 6-7 lat wykazały, że 41,5% hospitalizowanych dzieci miało gorączkę, 48,5% miało kaszel, 46,2% miało zaczerwienienie gardła, a 15,8% z nich nie wykazywało żadnych objawów koronawirusa.
Specjaliści podkreślają jednak, że większość kilkulatków reaguje na każdą chorobę, a więc także na COVID, innymi symptomami: sennością, apatią, zmniejszoną koncentracją, brakiem apetytu czy niechęcią do zabawy i aktywności, które dotąd sprawiały i przyjemność.
Czytaj: Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek
Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku
Sine "palce COVID"
W połowie kwietnia dziennikarze USAToday poinformowali o wynikach badań włoskich i amerykańskich specjalistów, którzy zaobserwowali nowy objaw koronawirusa, charakterystyczny dla dzieci i młodzieży. Nazwali go „palcami COVID”.
Objaw ten to purpurowe zmiany oraz zaczerwienienie lub sinienie stóp oraz placów u nóg, a także ich bolesność (pieczenie, według słów małych pacjentów) przy dotyku.
Dr Ebbing Lautenbach, dyrektor ds. Chorób zakaźnych Universytety Pennsylvania dodał, że objaw ten występuje samodzielnie u dzieci, które są zarażone koronawirusem, zanim pojawia się kolejne, typowe objawy COVID. Podobnie jest z zaburzeniami smaku i węchu, obserwowanymi u niektórych dorosłych chorych które również występują na początku infekcji.
Lekarz twierdzą, że „palce COVID” są wywołane stanem zapalnym i zaburzeniami krzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Podkreślają, że może to być niekiedy pierwszy ważny i jedyny sygnał świadczący o tym, że dziecko zostało zakażone koronawirusem, dlatego nie wolno go bagatelizować.
Co robić gdy zauważysz objawy koronawirusa u dziecka?
Lekarze radzą, żeby w sytuacji, gdy zauważysz u dziecka jakiekolwiek objawy choroby zgodne z objawami COVID-19 (w szczególności gorączkę, kaszel lub duszności), zadzwonić do pediatry. Do czasu podjęcia decyzji o ewentualnym przewiezieniu dziecka do szpitala zakaźnego, należy trzymać je w domu z dala od innych osób.
Szczepiłaś dziecko na gruźlicę? Zmniejszyłaś ryzyko negatywnych konsekwencji koronawirusa
Duża liczba dzieci w Polsce choruje na koronawirusa! Jak chronić je przed wirusem?