Obowiązkowa religia w szkołach. Zmiany wchodzą w życie już wkrótce

2022-10-06 18:12

Religia i etyka, dotąd przedmioty dodatkowe, mają zamienić się w lekcje obowiązkowe. Ministerstwo Edukacji potwierdziło wprowadzenie nowego rozporządzenia. Kiedy religia i etyka zagoszczą na stałe w planie lekcji?

Dzieci w szkole

i

Autor: Pexels.com

Religia i etyka mają być lekcjami obowiązkowymi - potwierdziło Ministerstwo Edukacji. O zmianach tych mówiono już wcześniej, jednak teraz minister Przemysław Czarnek potwierdził, że chce, aby lekcje te były na stałe obecne w planie lekcji - najpierw liceów, potem podstawówek.

Do wyboru religia lub etyka

"Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa w szkole. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię - będzie chodził na etykę. System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo na tym polega funkcja wychowawcza szkoły" - mówił jeszcze w ubiegłym roku Czarnek w wywiadzie dla Polskiego Radia 24. 

Przypomnijmy, że do tej pory religia i etyka były przedmiotami dodatkowymi. Rodzic mógł zapisać dziecko na jeden z tych przedmiotów albo na żaden. Oceny z religii i etyki umieszczano na świadectwie, jednak ocena nie miała żadnego znaczenia dla promocji ucznia: wpływała na średnią ocen, ale nie decydowała o niezdaniu do następnej klasy.

Wkrótce to ma się zmienić, najpierw w liceach, a potem w podstawówkach etyka i religia mają być przedmiotami obowiązkowymi. 

Czytaj również: Przedmioty klasa 8 - jakie nowe przedmioty w 8 klasie pojawia się na planie?

Przemysław Czarnek chce wprowadzić kolejny nowy przedmiot. "Nowość na skalę niespotykaną"

Zmiany zaczną się od przyszłego roku

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zakłada 2 godziny tygodniowo w każdej klasie (za wyjątkiem klas I-III SP). Zmiany wprowadzane będą stopniowo:

  • od 1 września 2023 r. – klasy IV szkół podstawowych i klasy I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – klasy IV i V szkół podstawowych oraz klasy I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – klasy IV – VI szkół podstawowych oraz klasy I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – klasy IV-VII szkół podstawowych i klasy I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – klasy IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Kto będzie uczył etyki?

Ministerstwo podkreśla, że etyki będą uczyć osoby wykształcone w tym kierunku, nie księża, co zarzucała resortowi opozycja. Przemysław Czarnek wspomniał, że z powody braku nauczycieli etyki uruchomione zostaną studia podyplomowe dla nauczycieli, na których każdy pedagog, bez względu na pierwotne wykształcenie, będzie mógł robić dodatkowe uprawnienia do nauczania etyki.