Znikająca ulga 1500 zł
Nowy Ład wprowadził wiele zmian do przepisów podatkowych. Wśród nich znalazły się zmiany dotyczące rozliczania się z podatku rodziców wychowujących samotnie dziecko.
Wcześniej samotni rodzice mieli możliwość rozliczania sie z dzieckiem i określania w rocznym zeznaniu podatkowym podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Wraz w Polskim Ładem przywilej ten zniknął, pojawiła się natomiast ulga 1500 zł, która miała być korzystniejsza dla samotnych rodziców.
Tak nie było i po licznych protestach od 1 lipca 2022 r. ulga zniknęła. Powróciła natomiast możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2022 r. Zdaniem ekspertów z portalu pit.pl, jest to korzystniejsze ze względu na połączenie mechanizmu wspólnego rozliczenia z wyższą kwotą wolną oraz wyższym progiem podatkowym.
Czytaj również: Zmiany na lepsze dla kobiet z dziećmi - wniosek o korektę Polskiego Ładu
Czy samotny tata ma jakieś przywileje? Sprawdź to
Kto może skorzystać z preferencyjnych przepisów dla samotnych rodziców?
Rozliczać się w ten sposób może każda osoba wychowująca samotnie dziecko, będąca panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, która przynajmniej przez jeden dzień w roku 2022 faktycznie samotnie wychowywała dziecko (nie musi spełniać tych warunków przez cały rok) i może to udowodnić.
Samotnym rodzicem nie jest więc np. matka dziecka wychowująca je razem z konkubentem, będącym jego ojcem, jeśli uczestniczy on w wychowaniu dziecka.
Samotnie, oznacza bowiem "bez wpływu, pomocy drugiego partnera przy wychowywaniu, przy czym wychowanie oznacza stan faktyczny, czynności przy dziecku, a nie - łożenie na to dziecko" - czytamy na pit.pl/
Przy rozliczaniu obowiązują limity kwotowe, co oznacza, że z ulgi dla samotnych rodziców nie może skorzystać osoba, której dochody są wyższe niż 112.000 zł.