500 plus to świadczenie pieniężne, które należy się wszystkim rodzicom wychowującym dziecko do 18. roku życia bez względu na dochód uzyskiwany przez rodzinę. Wypłata świadczenia dokonywana jest co miesiąc na konto wskazane przez rodzica. Pieniądze nie mogą wpływać jedynie na konta oszczędnościowe nieletnich, powinny zostać wykorzystane na rozwój, edukację, utrzymanie czy wychowanie dzieci.
Wniosek o 500 plus tylko do końca kwietnia
Od 1 lutego można składać wnioski o przedłużenie wypłaty świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus". Jest to związane z nowym okresem rozliczeniowym i niezbędne, by w dalszym ciągu pobierać świadczenia pieniężne na dzieci.
Rodzice, którzy już złożyli niezbędne dokumenty, nie odczują żadnej różnicy w wypłacie świadczeń — pieniądze będą trafiały na konto tak jak dotychczas. Termin złożenia wniosku upływa 30 kwietnia, dlatego warto pospieszyć się z formalnościami, by utrzymać ciągłość otrzymywania dodatku na dzieci.
– Wnioski należy złożyć do końca kwietnia, jeśli chcemy zachować ciągłość w wypłacie świadczenia. Przypomnę, że nowy okres rozliczeniowy jest od 1 czerwca tego roku do 31 maja przyszłego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dwa miesiące na rozstrzygnięcie — powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie udzielonym Pierwszemu Programowi Polskiego Radia.
Gdzie złożyć wniosek o przedłużenie 500 plus?
Wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" można składać przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS czy portal Emp@tia. Tym razem wnioski można składać wyłącznie online, a nie w sposób stacjonarny. Jak przyznała minister rodziny i polityki społecznej, złożono już 5,5 miliona wniosków.
Komu należy się 500 plus?
500 plus to dodatek finansowy w wysokości 500 zł na każde dziecko, które należy się wszystkim rodzicom. Otrzymują je bez względu na dochody i na sytuację ekonomiczną. W rodzinie 2+2 świadczenie wynosi 1000 złotych, a w rodzinie 2+3 1500 zł miesięcznie. Na drugie i kolejne dziecko w rodzinie przysługują również środki z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które wynoszą 1000 złotych miesięcznie. Są one wypłacane pomiędzy 12. a 35. miesiącem życia dziecka lub 12. a 23. miesiącem życia dziecka.
Czytaj: Szykują się zmiany w 500 plus, ma być jeszcze łatwiej. Rodzice zadowoleni?