To koniec pewnej epoki. Te legitymacje szkolne odchodzą do lamusa

2023-05-02 14:15

Ministerstwo Edukacji zapowiada rzesze zmian, które dotyczyć będą uczniów i ich rodziców. Resort zamierza wycofywać z obiegu papierowe legitymacje szkolne na rzecz mLegitymacji do których wydawania zobowiązane mają zostać szkoły. Pojawić mają się też nowe wzory świadectw. Rządzący są już o krok od wprowadzenia zmian.

mLegitymacja

i

Autor: Getty Images/ gov.pl mLegitymacja całkiem wykluczy papierowe dokumenty.

Nowy projekt MEiN ma zostać poddany konsultacjom społecznym już od 11 maja. Zmiany w legitymacjach są związane z ustawą o aplikacji mObywatel. Z kolei zmiany w świadectwach, jak podano w uzasadnieniu do projektu związane są z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

Dowiedz sie: Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

Przeczytaj też: Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty 2023? O to na pewno nie trzeba się martwić!

Zmienione wzory świadectw

Zgodnie z projektem zmienione wzory świadectw zostały zaprojektowane bez wyszczególniania nazw poszczególnych przedmiotów. Taki projekt ma dotyczyć zarówno świadectw promujących do następnej klasy, jak i świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla szkól podstawowych i ponadpodstawowych. 

Aby szkoły miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, rządzący wprowadzili tzw. przepisy przejściowe. Na ich mocy świadectwa szkolne mogą być wydawane po staremu, do wyczerpania zapasów starych wzorów dokumentacji szkolnej. 

W celu wyczerpania starych świadectw, zaleca się ich wydawanie przede wszystkim uczniom, którzy rozpoczęli kształcenie przed 1 września 2022 w szkołach podstawowych i liceach. Głównym powodem jest brak przedmiotów takich jak historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz język łaciński.

mLegitymacje

Zgodnie z nowym projektem, mLegitymacje będą wydawane wszystkim uczniom pełnoletnim, a także niepełnoletnim, jeśli ich rodzice nie wyrażą sprzeciwu. mLegitymacja ma być dużo trudniejsza do podrobienia. Jak czytamy na stronie gov.pl, dokument posiada takie zabezpieczenia jak:

  • Hologram – kolor hologramu zmienia się przy poruszaniu telefonem
  • Element dynamiczny – flaga na ekranie telefonu faluje
  • Data wydania legitymacji
  • Termin ważności legitymacji – oznaczenie czy legitymacja jest ważna (kolor zielony) czy nieważna (kolor czerwony)
  • Czas okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany co do sekundy
  • Powtarzający się wzór tła

Póki co, to dyrekcje szkół mogą zgłaszać swoje placówki do programu mLegitymacja. W tym celu konieczne będzie podpisanie porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, jak i wprowadzenie w szkole systemu wydawania mLegitymacji. Póki co, mobilne legitymacje są dowolne, ale MEiN zapowiada powolne, całkowite odchodzenie od papierowych dokumentów. 

Wprowadzenie nowych legitymacji ma nie tylko związek ze zwiększeniem ich autentyczności, ale i z oszczędnościami.

- Utrzymanie dotychczasowych legitymacji szkolnych i legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej wiązałoby się ze znacznym wzrostem kosztu produkcji wzorów tych legitymacji ze względu na niestandardowy format i konieczne zabezpieczenia w druku, w tym koszty związane z personalizacją - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Na nowych legitymacjach nie będzie też widoczny PESEL dziecka, aby chronić jego dane osobowe. 

- Umieszczenie numeru PESEL na legitymacji szkolnej nie jest niezbędne z punktu widzenia realizacji zadań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Nowe przepisy związane z legitymacjami będą wchodziły w życie 13 lipca 2024 roku. Do tego czasu szkoły i przedszkola będą mogły wydawać  stare legitymacje, które będą obowiązywać do końca terminu ich ważności. 

Źródło: www.gov.pl