Badanie, które objęło uczniów klas pierwszych i drugich warszawskich szkół średnich, zostało zamówione minionej jesieni przez stołeczny ratusz. Ankietowano nastolatków w wieku od 14 do 16 lat, jednak wiele pytań odnosiło się do ich wcześniejszego dzieciństwa. Co ciekawe, w badaniu wzięli udział najlepsi uczniowie szkół.
Średnia ocen 59 proc. respondentów wynosiła co najmniej 4, a 89 proc. badanej młodzieży miała bardzo dobre, albo wzorowe zachowanie. Mimo tak dobrych wyników w szkole, nastolatkowie nie stronią od procentów.
Dowiedz się: Jak uchronić nastoletnie dziecko przed imprezowymi zagrożeniami? Ufaj i kontroluj
Zobacz: Wielu tak robi, ale co jeśli...? Bierzemy pod lupę picie alkoholu podczas opieki nad dziećmi
Inicjacja alkoholowa
Pierwszy kontakt dzieci z alkoholem, według stołecznego badania, następuje bardzo wcześnie. Aż jedna trzecia ankietowanych przyznała, że pierwszy raz wypiła piwo lub kieliszek wódki w wieku od 7 lat do 11 lat. 22 proc. respondentów przyznało się, że pierwszy kontakt z alkoholem miało w 14. roku życia, a 16 proc. w wieku lat 15.
Skąd nieletni biorą alkohol?
Głównym celem badania było jednak dowiedzenie się o tym, skąd młodzi biorą alkohol. Wynika z niego, że zdobycie procentów nie stanowi dla nich problemu. Młodzieży kupują go pełnoletni koledzy i koleżanki. Dość powszechne jest też częstowanie alkoholem przez rodziców.
Samodzielnie też udaje się nastolatkom zdobyć alkohol. Co czwarty ankietowany przyznał, że w 2022 roku próbował kupić alkohol. Jedynie kilkunastu procentom respondentów nie udało się tego zrobić.
Sprawdź: Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków
Młodzież mimo wszystko pije coraz mniej
Wydawać mogłoby się, że młodzież pije dużo. W badaniu warszawskiego ratusza okazało się, że w miesiącu poprzedzającym ankietę, w ogóle nie upiło się tylko 37 proc. odpowiadających. W trakcie całego roku 33 proc. uczniów upiło się jeden do dwóch razy, a niewiele mniej niż połowa badanej młodzieży upiła się co najmniej trzy razy.
To mimo wszystko mniej niż w poprzednich latach. Zestawiając raport agencji badawczej PBS, której stołeczne władze zleciły ankietę w 2022 roku, z wynikami raportu CBOS z 2018 roku, wynika, że w kwestii trzeźwości nastolatków, następuje poprawa. 5 lat temu młodzież deklarowała picie większej ilości alkoholu i robiła to częściej. W 2018 roku, ani razu w ciągu ostatniego miesiąca piwa nie piło 23 proc. badanych, wina 53 proc., a wódki 37 proc. W 2021 wartości te wynosiły już 34 proc. dla piwa, 63 proc. dla wina i 39 proc. dla wódki.
Przeczytaj: Trudny okres dojrzewania: jak radzić sobie z buntem dorastającego dziecka?