Nowy komunikat GIS-u dotyczący zasad przebywania na zewnętrznych publicznych placach zabaw ma na celu zabezpieczenie maluchom bezpieczeństwa. Mimo zniesienia wielu ograniczeń koronawirus nadal atakuje, dlatego konieczność ograniczenia jego rozprzestrzeniania się jest nadal aktualna.
Przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego jest najtrudniejsze w przypadku małych dzieci, które nie rozumieją dlaczego nie wolno im bawić się z kolegami jak dawniej. Dlatego rodzice muszą pilnować ich uważniej, a wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mają im w tym pomóc. O czym mówi komunikat GIS-u w sprawie korzystania z zewnętrznych placów zabaw?
Przestrzegaj zasad higieny!
Po pierwsze specjaliści przypominają, że w publicznych miejscach, gdzie dochodzi do kontaktu z innymi maluchami mogą przebywać wyłącznie dzieci zdrowe. Jeśli dziecko kaszle lub ma inne objawy jakikolwiek infekcji, lepiej pozostawić je w domu. W piaskownicy chory maluch może zarazić kolegów nie tylko koronawirusem, ale i zwykłym przeziębieniem czy chorobą wirusową, np. ospą.
Po drugie, w czasie zabawy dzieciom należy zapewnić jak najbardziej higieniczne warunki, dlatego warto co jakiś czas przecierać ich dłonie płynem antybakteryjnym czy przecierać mokrymi chusteczkami. GIS zaleca, aby zrezygnować z karmienia maluchów na placu zabaw, bo w trakcie jedzenia rączką bakterie i wirusy łatwiej mogą przedostać się do organizmu. Co ciekawe, specjaliści radzą również, aby starsi opiekunowie dzieci, np. dziadkowie unikali wizyt na placu zabaw, ze względu na ich większe ryzyko zachorowania na COVID.
Obowiązki właścicieli placów zabaw
GIS przypomina również właścicielom i administratorom osiedlowych i publicznych placów zabaw, że do ich obowiązków należy dezynfekowanie sprzętów znajdujących się na placach, a w przypadku gdy na placu zabaw znajduje się piaskownica, regularne wymienianie piasku czy osłanianie go na noc przed zwierzętami.
Czytaj: Nowe badania potwierdzają negatywny wpływ COVID-19 na łożysko
Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe