Historię małej Elli nagłośniła brytyjska gazeta "Metro", w której opublikowano rozmowę z tatą dziewczynki. Mężczyzna postanowił nagłośnić sprawę, by ostrzec innych rodziców przed tą niebezpieczną rośliną.
Poparzenia niewiadomego pochodzenia
Tego feralnego dnia Ella wyszła z mamą do jednego z parków w Heartpool. Po powrocie do domu jej tata Philip Ryan zauważył na dłoniach dziecka ślady przypominające oparzenia, które z czasem zmieniły się w bardzo duże pęcherze wypełnione płynem. Ich liczba rosła, więc rodzice szybko zgłosili się z córką do szpitala. W lecznicy lekarze przebili pęcherze, usunęli martwy naskórek i opatrzyli rączki Elli.
- Nigdy nie widziałem u dziecka tak mocnych poparzeń - powiedział tata dziewczynki. – Na początku pomyślałem, że doszło do wypadku i obwiniałem jej mamę – dodał.
Lekarze również nie wiedzieli, co mogło doprowadzić do takich obrażeń.
Przeczytaj: Dziecko poparzyło się pokrzywą? Sprawdź, jak szybko złagodzić uczucie pieczenia
Barszcz Sosnowskiego spowodował poparzenia
Dopiero mama dziewczynki Suzanne Carlin wpadła na pomysł, co mogło być przyczyną poparzeń małej Elli. Okazało się, że to niebezpieczna roślina - barszcz Sosnowskiego, która powoduje bardzo dotkliwe oparzenia. Wystarczy nawet powierzchowny kontakt z nią, by doszło do dotkliwych obrażeń. Suzanne podkreśliła, że mała tylko niewinnie otarła się o roślinę, ale to wystarczyło, by dziewczynka została poraniona.
- Bardzo ważne jest, aby ludzie o tym wiedzieli. Nie chcę, żeby ktoś przechodził przez to samo co my. Nasza córeczka cierpi z tego powodu – powiedziała Suzanne. Zaapelowała także do rodziców o to, by nie pozwalali zbliżać się swoim dzieciom do tej rośliny.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Roślinę tę można spotkać w terenach rzadko odwiedzanych przez człowieka: wzdłuż torów, brzegów rzek, na łąkach, drogach. Niestety zdarza się, że roślina ta wyrasta także na polach uprawnych, w większych parkach i ogrodach. W Polsce barszcz Sosnowskiego występuje w każdym województwie. Największe jego zagęszczenie znajduje się w województwach: małopolskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.
Łatwo rozpoznać ją po tym, że jest bardzo wysoka - sięga od 1 do 4 metrów. Swoim wyglądem przypomina ogromny koper kwitnący na biało. Rośnie w dużych skupiskach, więc nie trudno ją zauważyć.
Przeczytaj więcej na ten temat: Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci? Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?