Przedszkola zamknięte, na dwór można czasem wyjść, ale lepiej nie za często i na pewno nie na plac zabaw. Dzieci wariują z nudów, a my dorośli – ze zmęczenia.
Z trudnej sytuacji rodziców małych dzieci zdają sobie sprawę wszyscy, dlatego wiele osób postanowiło wyjść naprzeciw udręczonym opiekunom i znudzonym kilkulatkom w czasie epidemii koronawirusa.
Czytaj: Czy płacić czesne za żłobek i przedszkole w czasie epidemii?
Irlandia w czasie epidemii. Jak wygląda życie Polaków na wyspie?
Przedszkole online
Od kilku dni w internecie można korzystać z przedszkola zdalnego, które dostępne jest dla wszystkich chętnych.„Najważniejszym celem jest wsparcie rodziców w tej trudniej sytuacji oraz zapewnienie ciągłości zajęć edukacyjnych dla najmłodszych – mówi Karina Trafna, prezes sieci KIDS&C.
- Często rodzice opiekę nad dzieckiem łączą z pracą zdalną – maluch wymaga dodatkowej uwagi, zaangażowania go w zajęcia, które będą nie tylko dla niego interesujące, ale również pozwolą rozwinąć jego wiedzę i umiejętności – tak, jak na co dzień dzieje się to w przedszkolach i szkole.
Chcąc wspomóc rodziców w tym czasie, postanowiliśmy otworzyć online Dwujęzyczne Domowe Przedszkole KIDS&Co. Inicjatywę skierowaliśmy do wszystkich rodziców – nie tylko tych, których dzieci uczęszczają do naszych placówek.
Wszyscy, którzy trafili na stronę przedszkola on line, są zachwycenie. Zabawy są ciekawe, prowadzone w dwóch językach i co najważniejsze – pozwalają zająć dziecko przez jakiś czas. Przedszkole online działa kilka dni, a już pierwszego dnia w zajęciach wzięło udział ponad 7,5 tys. chętnych.
Sposoby na nudę
Wiele firm zdecydowało się wesprzeć rodziców w tym trudnym czasie. niektóre przygotowały kolorowanki do pobrania i wydrukowania, które zajmą dzieci choć przez chwilę. Z takim pomysłem wyszła marka Chmurraburra, która zamówiła kolorowanki dla maluchów u najsłynniejszych polskich ilustratorów dziecięcych! Kolorowanki dla nudzących się dzieci znajdziesz również na naszej stronie mjakmama24.pl
To zresztą nie jedyna inicjatywa wsparcia dla pracujących w domu rodziców. Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy na PGE Narodowym również przeniosło się do internetu.
Aby trochę wesprzeć rodziców i maluchy, codziennie o 11:00 prowadzi warsztaty online na żywo na swoim Facebooku. Dzieciaki mogą na nich nauczyć się, jak zrobić galaktykę w słoiku, własne instrumenty czy wystrzałową rakietę. A 30 marca dowiedzą się, jak szyć maseczki!
W ubiegłym tygodniu ruszyła też akcja Przecinka i Kropki #wdomujestfajnieikropka, w ramach której powstały warsztaty online dla dzieci zapracowanych rodziców. Stowarzyszenie Rzeczników Nauki przygotowało pasjonujące tematy, dzięki którym najmłodsi dowiadują się fascynujących rzeczy.
To seria domowych eksperymentów, doświadczeń i zabaw, dzięki którym żadne dziecko siedzące w domu nie będzie się nudzić!
Czytaj: Czy w czasie zagrożenia epidemicznego można wyjść na spacer?
Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?
Aktorki czytają bajki
Ze świetną inicjatywą wyszli znane mamy, które dwa razy w tygodniu postanowiły opowiadać dzieciom bajki. Na pomysł wpadła Katarzyna Zielińska (na co dzień mama dwóch chłopców), która - tak jak wszyscy – utknęła w domu z maluchami.
Do aktorki natychmiast dołączyły inne znane mamy. Czytanie bajek odbywa się również na Instagramach Anny Dereszowskiej, Natalii Kukulskiej, Barbary Kurdej-Szatan, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Meli Koteluk oraz na instagramie Michała Pieróga.
Czytaj: Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem
Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?
Teatr w domu
A gdyby tak posłać dziecko na przedstawienie? Teatroteka Andersena to nowy projekt lubelskiego teatru dla dzieci. Jaki poprzednie inicjatywy, powstał z nagłej potrzeby w obliczu nagłego zamknięcia placówki i rozpoczęcia narodowej kwarantanny.
„Zapraszamy naszych widzów, miłośników, przyjaciół, a także wszystkich, którzy nas jeszcze nie znają, na specjalne pokazy spektakli Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, które udostępniamy na naszej stronie oraz na profilu FB.
Co piątek, zaczynając od 20 marca o g. 9:30, będziemy publikować rejestrację wideo wybranego spektaklu, który będzie dostępny przez weekend, aż do niedzieli do g. 22:00.
Dzięki temu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia całego spektaklu, zarejestrowanego wcześniej, z udziałem publiczności i poczuć się jak w sali teatralnej i przeżywać to co dzieje się na scenie razem z innymi widzami.”- czytamy w oświadczeniu przedstawicieli teatru.
Spektakle on line dla młodszych i starszych dzieci można obejrzeć również za pośrednictwem strony iteatr. To projekt stworzony jakiś czas temu z myślą o szkołach, jednak w dobie epidemii koronawirusa, jak najbardziej przydatny i sprawdzający się również w domowych warunkach.
Dlatego warto śledzić media: każdego dnia w internecie pojawiają się nowe pomysły dla przedszkolaków, takie jak Domowy Misiowy Poranek na YT, podobnie w telewizji: w ramach pasma „Domowe Przedszkole” już niebawem pojawią się programy, w których prowadzący, zwracając się bezpośrednio do dzieci, będą je m.in. uczyćliczyć i rysować.
"W programie znajdą się też edukacyjne miniaudycje z udziałem „literkowych” zwierzaków, znanych z oprawy kanału TVP ABC i inne atrakcyjne formy, które sprawią, że czas spędzony w domu będzie dla dziecitwórczy i inspirujący" - czytamy w komunikacie prasowym.
#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!
W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).
Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf