Dzieci nie toną spektakularnie jak na filmach, ale po cichu. Gdy idą pod wodę, rzucający się w oczy kolor kostiumu kąpielowego to często jedyna rzecz, która pozwala ratownikowi na basenie czy innym zbiorniku wodnym zauważyć ofiarę. Dlatego australijskie pielęgniarki pediatryczne, które w mediach społecznościowych prowadzą profil poświęcony pierwszej pomocy u dzieci @CRP Kids apelują do wszystkich rodziców, by z rozwagą wybierali stroje kąpielowe dla swoich pociech.
Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w niebieskim kolorze
Ekspertki odradzają przede wszystkim kupowanie strojów w niebieskim kolorze. W mętnej wodzie basenu, morza, czy jeziora dziecka w niebieskim stroju nie widać. To samo dzieje się z ciemnymi i matowymi kolorami kąpielówek. Aby nie być gołosłownym w jednym ze swoim postów na Instagramie pokazały zdjęcie, na którym jest dziecko w niebieskim kostiumie w basenie. Problem w tym, że jego sylwetka zlewa się całkowicie z taflą wody i nie sposób zgadnąć, gdzie się dokładnie znajduje.
„Tak, tam jest dziecko. Przesuń w prawo, aby zobaczyć zdjęcie pokazujące gdzie. Trudno w to uwierzyć, wiemy! Jedna z nauczycielek CPR Kids była na imprezie basenowej z przyjaciółmi i zauważyła, jak mętna stała się woda po całym dniu używania. Poprosiła jedno z dzieci, które miało na sobie jasnoniebieski strój kąpielowy, aby popłynęło na dno. Wynik ją zszokował - podobnie jak wszystkich w naszym zespole” – czytamy w poście.
Musimy im wierzyć na słowo, bo punkt zaznaczony na zdjęciu czerwoną pętlą w ogóle nie przypomina sylwetki dziecka.
Najbezpieczniejsze kolory kostiumów kąpielowych
Ekspertki radzą więc, by wybierając się z dziećmi nad wodę ubierać je w jasne i kolorowe stroje kąpielowe. Dzięki nim dziecko będzie doskonale widoczne zarówno w wodzie jak i poza nią.
Aby pokazać różnicę między niebieskim a neonowym kolorem pokazały dwa obrazy z dzieckiem pod powierzchnią basenu. Na jednym z nich jest dziecko w niebieskim kostiumie, a na drugim w jaskrawo-różowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi jest znacznie łatwiejszy do zauważenia.
Od teraz stawiamy więc na kolory fluo i omijamy niebieskie stroje – także w swoim przypadku. Ta niewielka zmiana naszego patrzenia na kostium kąpielowy, może być kluczowa, gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na wodą.