Rodzice nie będą już mieli wglądu w oceny dziecka? MEN zapowiada zmiany w przepisach

2024-04-18 19:04

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Edukacji wniosek o zmianę w przepisach. Uważa, że uczniowie powinni być pytani o zgodę na wgląd rodziców w ich oceny. Chodzi oczywiście o pełnoletnich uczniów szkół średnich. Ten temat ciągnie się już od 2012 roku. Czy w końcu coś się zmieni?

MEN ogłasza zmiany w przepisach

i

Autor: Getty Images Uczniowie będą pytani o zgodę na wgląd rodziców w ich oceny?

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zgłosił swoje uwagi w sprawie jawności ocen i wyników egzaminacyjnych dorosłych uczniów, które reguluje ustawa z 1991 roku. Chodzi o art.44e ust. 2 ustawy o systemie oświaty. Jak czytamy w dokumencie:

4. Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.

Młodzież jednak coraz częściej zgłasza postulaty przeciwko tym przepisom. Część pełnoletnich uczniów nie chce, by rodzice mieli wgląd do ich ocen. Do tej pory jednak MEN utrzymywało, że uczeń szkoły średniej uczęszcza do szkoły dla młodzieży i nawet jeśli jest dorosły, nie utrzymuje się samodzielnie, a informowanie rodziców o ocenach ułatwia im proces wychowawczy.

Dostęp do informacji o funkcjonowaniu czy trudnościach w szkole ucznia pełnoletniego mieści się w ciążącym na rodzicach obowiązku osobistego starania się o jego wychowanie

- czytamy w wystąpieniu RPO.

Spis treści

  1. RPO mówi o różnych sytuacjach rodzinnych
  2. Zmiany niebawem wejdą w życie
Reforma edukacji! Kogo chcemy wychować? - Sedno Sprawy

Zobacz też: Kiedy dziecko się buntuje, odbierasz mu telefon? To najgorsza reakcja. Wiesz dlaczego?

RPO mówi o różnych sytuacjach rodzinnych

Problem nie pojawił się dziś. Ministerstwo Edukacji już w 2012 roku przychyliło się do podobnych wątpliwości Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Mówiono wówczas o rozpoczęciu prac nad zmianą prawa oświatowego. Na rozmowach jednak się skończyło.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich, stare przepisy są przestarzałe, a nowe powinny uwzględniać możliwe różnorodne sytuacje rodzinne.

"Brak zgody może mieć związek z konfliktem z rodzicami, ograniczeniem ich praw rodzicielskich, zerwanymi relacjami lub decyzją ucznia o samodzielnym życiu" - utrzymuje Marcin Wiącek. 

Zmiany niebawem wejdą w życie

Dziś sprawa ma jednak szanse na finał. Jak czytamy na stronie portalsamorządowy.pl, MEN zapowiada rozpoczęcie prac uwzględniające zarówno postulaty RPO, GIODO z 2012 roku i dotychczasowe napływające wnioski ze strony samorządów uczniowskich. 

Pełnoletni uczniowie już teraz mają o wiele więcej samodzielności w systemie oświaty niż ich koledzy, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Mogą oni między innymi sami usprawiedliwiać swoją nieobecność w szkole. Ocena zasadności należy tu jednak do nauczyciela, który może usprawiedliwienia nie uznać. 

Przeczytaj: Te dzieci są najbardziej narażone na child grooming. Terapeutka radzi, jak je chronić