- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. - Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.
Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info od 24 do 27 sierpnia 2021 roku przeprowadzi kampanię "Ciąża i pasy", podczas której będzie uczyć mamy w widocznej ciąży, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w stanie błogosławionym.
Czytaj także: Jak bezpiecznie podróżować autem w ciąży? Wywiad z ekspertem
Kampania "Ciąża i pasy" w Warszawie
Podczas kampanii "Ciąża i pasy" przyszłe mamy są uczone przez kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów, jak prawidłowo zapinać pasy w stanie błogosławionym i na co zwracać uwagę przy ich prowadzeniu po ciele. Podczas ostatnich miesięcy bezpłatne szkolenie przeszło kilkadziesiąt osób, wśród nich instruktorzy szkół rodzenia, pielęgniarki, dziennikarze, sprzedawcy fotelików, a przede wszystkim kobiety w ciąży.
Przez trzy dni od 24 sierpnia do 27 sierpnia (od 12:00 do 15:00) w Przetestuj – Wózek przy ul. Pryzmatów 30 w Warszawie, eksperci Fotelik.info poprowadzą bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży oraz dziennikarzy.
Pokażą m.in. jak ustawić poprawnie fotel w samochodzie, jak poprawnie przeprowadzić i jak regulować pasy bezpieczeństwa; w jakiej odległości od kierownicy i poduszek powietrznych powinna siedzieć kobieta w ciąży czy jak wyregulować zagłówek. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu wózków biegowych w PRZETESTUJ WÓZEK.
"Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać"
- podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.
Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, jak sama ich nazwa wskazuje służą do tego, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.
Klucz tkwi w poprawnym użyciu pasów - tzn. prawidłowym przeprowadzeniu pasa biodrowego poniżej kolców biodrowych przednich górnych oraz pasa barkowego pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.