O indyjskich syropach na kaszel zrobiło się głośno już latem 2022 roku. W Indonezji, Uzbekistanie i Gambii odnotowano zgony 300 dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia WHO przynajmniej częściowo wiązała je ze spożyciem zanieczyszczonych syropów na kaszel, które można było kupić w aptece bez recepty. Syropy te spowodowały uszkodzenie nerek u dzieci, ponieważ w ich składzie znalazły się toksyczne substancje.
Syrop z glikolem etylowym
Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO zanieczyszczone syropy na kaszel, które spowodowały śmierć przynajmniej 18 dzieci, pochodziły od firmy Marion Biotech. Jest to jeden z największych producentów leków, który odpowiada na zapotrzebowanie na środki medyczne i farmaceutyczne krajów rozwijających się. W syropach tych znajdowała się niedozwolona ilość glikolu etylowego oraz glikolu dietylowego.
Po nagłośnieniu sprawy i powiązaniu zgonów co najmniej 18 dzieci ze spożyciem syropów wyprodukowanych przez firmę Marion Biotech, w Indiach przeprowadzono szereg kontroli. Udowodniono, że 22 próbki syropu na kaszel przekazane do testów w laboratorium rządowym zostały sfałszowane.
„Leki substandardowe [czyli produkty medyczne, które nie spełniają norm jakości, przyp. red. ] mogą wyrządzić poważną krzywdę społeczeństwu. Istnieje podejrzenie, że firma usunęła podejrzane materiały lub akta [związane z produkcją syropów na kaszel - przyp. red.] – powiedział w swojej skardze Asheesh Kaundal, inspektor indyjskiej Centralnej Organizacji Kontroli Standardów Narkotyków (CDSCO).
Trzech pracowników firmy Marion Biotech zostało aresztowanych, a licencja firmy na produkcję leków została anulowana.
Co zrobić, gdy dziecko kaszle?
W przypadku kaszlu u dziecka konieczna jest wizyta u pediatry, a nie leczenie go na własną rękę syropami na kaszel dostępnymi bez recepty. Niezależnie od tego, czy dziecko ma kaszel suchy czy mokry, występujący w dzień czy w nocy, zawsze w pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza. Pediatra osłucha dziecko, zbada gardło, uszy i oceni, czy kaszel jest wynikiem spływającego kataru, infekcji gardła lub migdałków czy też górnych bądź dolnych dróg oddechowych.