Ten szpital to przykład dla całej Polski. Rodzące nie muszą błagać o znieczulenie

2024-03-29 14:52

Znieczulenie do porodu jest refundowane, jednak - jak pokazują statystki - nie jest powszechnie stosowane. I to niekoniecznie dlatego, że kobiety nie chcą tego robić. Na mapie Polski są jednak chlubne wyjątki - placówki, w których znieczulenie zewnątrzoponowe jest dostępne dla wszystkich chętnych rodzących.

Ten szpital to przykład dla całej Polski. Rodzące nie muszą błagać o znieczulenie

i

Autor: Getty Images Ten szpital to przykład dla całej Polski. Rodzące nie muszą błagać o znieczulenie

Jak pokazuje raport NFZ "Porody i opieka okołoporodowa", odsetek porodów ze znieczuleniem (z wyłączeniem cesarskich cięć) od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W 2022 roku wynosił 14 proc.

W ponad połowie funkcjonujących na terenie kraju porodówek nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodów - wskazywał RPO Marcin Wiącek.

Poprosił przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia o odniesienie się do tych danych. Dowiedziałyśmy się, że wprowadzane są rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do znieczulenia do porodu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Znieczulenie do porodu to standard? Skorzystało z niego jedynie 14 proc. Polek.

Są jednak szpitale, w których znieczulenie do porodu nie jest czymś, o czym rodzące mogą jedynie pomarzyć.

Spis treści

  1. Znieczulenie do porodu w UCK WUM
  2. Gdzie wykonuje się najwięcej znieczuleń?
Znieczulenie do porodu

Znieczulenie do porodu w UCK WUM

Jednym ze szpitali, w których znieczulenie do porodu to faktycznie standard, jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie placówki:

Klinika Położnictwa i Perinatologii UCK WUM znalazła się w pierwszej dziesiątce wśród placówek medycznych działających w całej Polsce z największym odsetkiem znieczuleń zewnątrzoponowych w procentach w liczbie porodów. W przypadku Kliniki udział wynosi 59,9 proc.

Wymieniono również zalety znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu. "Jest bezpieczne dla mamy i dziecka, nie zaburza naturalnego przebiegu porodu, zmniejsza ryzyko depresji poporodowej i stwarza duży komfort świadomego i satysfakcjonującego porodu dla kobiety oraz gwarantuje lepszą współpracę z położną" - napisano w informacji. Podkreślono, że ten rodzaj znieczulenia w UCK WUM jest dostępny dla wszystkich rodzących.

Przeczytaj także: Naturalne i farmakologiczne metody znieczulenia porodowego – skuteczność, bezpieczeństwo

Gdzie wykonuje się najwięcej znieczuleń?

Z cytowanego już raportu NFZ wynika, że w 2022 roku największy odsetek porodów ze znieczuleniem zanotowano w województwie mazowieckim. Nie tak wysoki, 10 proc. próg przekroczono zaledwie w sześciu województwach. To:

  • województwie warmińsko-mazurskie - 11 proc.,
  • województwo dolnośląskie - 14 proc.,
  • województwo podlaskie 21 proc.,
  • województwo małopolskie - 22 proc.,
  • województwo łódzkie - 27 proc.,
  • województwo mazowieckie - 36 proc.

W województwie wielkopolskim odsetek porodów ze znieczuleniem to... 0,2 proc.

Korzystałaś ze znieczulenia do porodu?

Przeczytaj także: To ułatwi ci ostatnie momenty porodu. Jak przeć w znieczuleniu, a jak bez niego?