Od 1 września dzieci i młodzież do 18. roku mają prawo do bezpłatnych leków. Na liście refundowanych środków znalazło się ponad 2800 produktów leczniczych do leczenia chorób układu oddechowego, układu pokarmowego, leków immunomodelujących czy przeciw cukrzycy. Refundacja objęła również szczepienia przeciw grypie i pneumokokom.
Darmowe szczepienia dla dzieci przeciw grypie
Rodzice dzieci i młodzieży do 18. roku życia mogą zapisać je na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Szczepienia wykonywane są w 2 dawkach i mają chronić maluchy przed ciężkim przebiegiem grypy i jej możliwymi powikłaniami.
"Naszym celem jest, aby wszyscy i wszędzie, bez względu na wiek, mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa szczepień, co przełoży się na lepszy stan zdrowia i kondycję populacji" - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych prof. Adam Antczak.
Ile dawek szczepionki na grypę?
Dzieci od 6. miesiąca życia do 9. roku życia, które nie były wcześniej szczepione przeciw grypie, powinny otrzymać dwie dawki szczepionki. Pomiędzy poszczególnymi dawkami należy zachować 4-tygodniowy odstęp. Dwie dawki szczepionki dotyczą również dzieci, które w poprzednich sezonach otrzymały tylko 1 dawkę szczepionki. W tym powinny zostać zaszczepione dwiema z zachowaniem 4-tygodniowego odstępu.
Dziecko w wieku do lat 8, które w poprzednim sezonie otrzymało szczepionkę, powinno teraz zostać zaszczepione jedną dawką.
Dzieci powyżej 9. roku życia w kolejnych sezonach grypowych otrzymują 1 dawkę szczepionki.
Jak skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie?
Aby otrzymać bezpłatne szczepienie przeciw grypie, należy udać się do lekarza w przychodni POZ i poprosić o receptę na refundowaną szczepionkę przeciw grypie. Wtedy można umówić się na szczepienie i skorzystać z refundacji.
Jak informują farmaceuci, szczepionka przeciw grypie jest dostępna i czeka w aptekach. Nie powinno być problemu ani z otrzymaniem recepty na szczepionkę przeciw grypie ani z zakupem szczepionki.