Polska udzieli niezbędnego wsparcia rodzinom z Ukrainy, które dotrą do Polski - zapowiedziała Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Dostęp do legalnej pracy
1 marca odbyła się konferencja szefowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz przedstawicieli ZUS-u, w czasie której poinformowano, że obywatele Ukrainy będą mieli pełne prawo dostępu do rynku pracy, a dzięki temu również do świadczeń rodzinnych.
Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że procedury przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce zostaną maksymalnie uproszczone. Rząd przewiduje przyspieszenie legalizacji pobytu w Polsce, dzięki którym osoba, która przekroczyła granicę po 24 lutego będzie mogła legalnie starać się o pracę.
Według szacunków do Polski dotarło już 300 tys,. uchodźców, a kolejki po drugiej stronie granicy nadal rosną. Część Ukraińców ucieka przed wojną i zakłada powrót do kraju po jej zakończeniu, część jednak zapewni osiedli się w naszym kraju. Dla nich konieczne jest długofalowe wsparcie, nie tylko pomoc doraźna.
- Wsparcie, które przygotowujemy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, związane jest z zabezpieczeniem i przede wszystkim otwarciem rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy - dodała Maląg.
Czytaj również: Dzieci w strefie wojny na Ukrainie - rodzice proszą o pomoc w ściągnięciu ich do Polski
Co robić, gdy dziecko pyta o wojnę? Rozmawiaj, ale wyłącz telewizję, radzi psychotraumatolog
Prawo do świadczeń rodzinnych
Obywatele Ukrainy legalnie przebywający na terenie Polski będą miał też dostęp do polskich świadczeń, takich jak 500 plus, świadczenie wychowawcze, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
- Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia na dzieci pod warunkiem, że przebywają w kraju z dziećmi na podstawie odpowiedniego tytułu pobytowego uprawniającego do pracy w Polsce - powiedziała minister MRiPS.