O tym, że Ziya Paval, indyjska tancerka, wraz ze swoim partnerem Zahadem oczekują wspólnego dziecka rozpisywały się media na całym świecie. Dziecko pod swoim sercem nosiła nie ona, ale jej chłopak. 21-letnia Ziya po urodzeniu została bowiem zarejestrowana jako mężczyzna, a jej 23-letni partner jako kobieta.
Para początkowo planowała adopcję dziecka, ale gdy okazało się, że procedury adopcyjne w przypadku osób transpłciowych są bardzo skomplikowane, postanowili postarać się o biologiczne potomstwo. W tym celu wstrzymali na jakiś czas różne procedury w kierunku korekty płci i z pomocą lekarzy udało im się zajść w ciążę.
Transpłciowy tata urodził dziecko
W swoich instagramowych wpisach tancerka nie raz wyznawała, że rodzicielstwo dla niej i jej partnera jest największym marzeniem. Nie zaszliby jednak w ciążę, gdyby nie pomoc rodziny i lekarzy. Ziya dziękowała im wielokrotnie za wielkie wsparcie, jakie od nich otrzymali.
Maleństwo przez blisko 9 miesięcy rosło w łonie swojego taty. "Rośniesz teraz w łonie swojego ojca. Gdy je opuścisz, twoja matka będzie cię pieścić i wychowywać. Nadaliśmy kolory tysiącom snów" – pisała w trakcie ciąży 21-latka.
8 lutego 2023 roku na świat w końcu przyszło upragnione maleństwo. Szczęśliwa mama w niezwykle wzruszających słowach poinformowała o tym fakcie na swoim profilu.
„Czekaliśmy wieczność, aż dzisiaj (08.02.2023) w środę rano o godzinie 09:37, ważąc 2.920 kg, nasze marzenie pojawiło się na świecie, głośno płacząc i zobaczyliśmy światło w nieotwartych, zamglonych oczach… Towarzyszą nam łzy szczęścia... Dziecko przyszło na świat bezpiecznie, bez żadnych innych trudności, w rękach aniołów. Może to zasługa wielu osób, które połączyły się w modlitwie. Bardzo dziękuję tym, którzy byli z nami, nie da się tego opisać słowami.…” - napisała.
Osoby niebinarne w Indiach
Ziya i Zahadem są pierwszymi osobami tzw. trzeciej płci w Indiach, które posiadają biologiczne potomstwo.
Jak podkreśla w mediach lokalna aktywistka Simran Shaikh Bharucha, sytuacja osób transpłciowych w Indiach stale się poprawia. Dzięki zmianom w prawie osoby tzw. trzeciej płci mogą łatwiej wyrobić potrzebne dokumenty czy znaleźć dobrą pracę. Bharucha ma nadzieję, że przykład Ziyi i Zahada przyczyni się do dalszej poprawy wizerunku osób niebinarnych w ich kraju.
Przeczytaj: Ojciec karmi piersią swojego syna. Mówi o sobie: "tata konik morski"