W Wielką Sobotę szykujemy wielkanocne koszyczki i udajemy się do kościoła, aby je poświęcić. W czasie pandemii, gdy msze w ogóle się nie odbywały lub były odprawiane w reżimie sanitarnym, pokarmy błogosławiliśmy w domach.
- Święcenie pokarmów nie jest jakąś wielką liturgią - mówił na antenie Polskiego Radia w czasie pandemii ksiądz Andrzej Majewski. Wskazał, że koszyczek może poświęcić każdy chrześcijanin. - Zbierzmy się przed święconką, odmówmy "Ojcze nasz" i wykonajmy znak krzyża nad darami. Nic więcej nie potrzeba - tłumaczył duchowny.
Spis treści
- Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?
- Błogosławieństwo stołu w Wielkanoc - modlitwa
- Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?
Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?
Jeśli nie możemy iść na święcenie pokarmów do kościoła, jedzenie możemy pobłogosławić w domu. Nie musimy robić tego w Wielką Sobotę, modlitwę możemy odmówić przed wielkanocnym śniadaniem. Jak napisano na stronie Episkopatu, domowa liturgia wymaga pewnego przygotowania. Należy przykryć stół białym obrusem i zapalić świecę. Następnie przystępujemy do święcenia pokarmów.
Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Chociaż to instrukcje z czasów pandemii, wciąż w ogłoszeniach parafialnych pojawiają się informacje dotyczące zarówno harmonogramu święcenia pokarmów, jak i tego, gdzie znaleźć słowa domowej liturgii.
Przeczytaj także: Symbole wielkanocne i symbolika świąt wielkanocnych. Jakie jest tego znaczenie?
Błogosławieństwo stołu w Wielkanoc - modlitwa
Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego opublikowane jest na stronie Episkopatu. Jego źródłem są "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich" (t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350).
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja". Wszyscy odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja". Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Wskazano, że można odczytać jeden z dwóch tekstów: fragment Listu do Tesaloniczan - 1 Tes 5, 16-18 lub słowa z Ewangelii wg św. Mateusza - Mt 6, 31 ab.32b-33.
Po odczytaniu tekstów, przewodniczący odmawia kolejną modlitwę. Do bliskich powinien zwrócić się również po posiłku.
Przeczytaj także: Te zwyczaje i obrzędy wielkanocne pokocha twoje dziecko. Kilka z nich to świetna zabawa
Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?
Nic w koszyczku wielkanocnym nie jest przypadkowe - każdy pokarm coś symbolizuje. Czego nie może zabraknąć w święconce? To przede wszystkim: jajka, sól, pieprz, chleb, wędliny, chrzan oraz wielkanocny baranek - z ciasta chlebowego, cukru lub innych produktów. Symbolikę poszczególnych pokarmów poznasz tutaj: Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego? Tego w święconce nie może zabraknąć.
Poświęconymi pokarmami dzielimy się z bliskimi przy wielkanocnym stole.
Przeczytaj także: Życzenia wielkanocne - tradycyjne, oryginalne, religijne, krótkie, dla rodziny i znajomych