Pierwsza połowa roku to czas rekrutacji do przedszkoli i żłobków. To intensywny okres, poprzedzony dokładną analizą. W końcu zależy nam, aby dziecko trafiło do jak najlepszej placówki. Czy wybierając miejsce, braliście pod uwagę kwestię, na którą uwagę zwraca @pediatranazdrowie?
Spis treści
Plac zabaw obowiązkowy
Monika Działowska to aktywna w sieci lekarka, znana jako @pediatranazdrowie. Na jej profilu znajdziemy wiele przydatnych wskazówek dla rodziców, ale nie tylko - będą pomocne i dla dziadków, i dla nauczycieli. Jedno z jej ostatnich nagrań jest skierowane przede wszystkim dla osób, które wybierają żłobki i przedszkola. Lekarka chciała zwrócić ich uwagę na pewną istotną kwestię, którą powinni wziąć pod uwagę.
- Chodzi o plac zabaw dla dzieci - wyjaśniła pediatra i dodała, że jej zdaniem powinno wybierać się placówki, gdzie jest on jak największy. Dlaczego? Jak wskazała pediatra, dzieci muszą się "wyganiać" - nie tylko poruszać na kilku metrach kwadratowych, ale i pobiegać, powspinać, mieć możliwość ruchu wydolnościowego.
Równie istotną kwestią jest to, gdzie ten plac zabaw się znajduje. Zdaniem lekarki najlepiej, aby był na terenie placówki. Nawet jeśli będzie dość blisko to i tak, zanim dzieci się zbiorą, dojdą to… będą musiały wracać i porządnie nie skorzystają z aktywności. Nie skorzystają także z jeszcze jednej możliwości, jaką jest popołudniowe oczekiwanie na rodziców czy opiekunów na zewnątrz. Bo gdy pogoda dopisuje, dzieci czekają na swoich bliskich, bawiąc się na placu zabaw.
Przeczytaj także: Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego?
Dlaczego ruch jest tak ważny?
Pediatra wyjaśniła, że wychodzenie na zewnątrz jest niezwykle istotne, to tam dzieci mogą tak naprawdę się poruszać. A w pierwszych latach życia na rozwój mózgu mniejszy wpływ mają różnego rodzaju zajęcia "umysłowe", większe znaczenie ma to, że dziecko rozwija się fizycznie.
- Jeżeli chcecie mieć mądre dzieci, to te dzieci muszą się jak najwięcej nie uczyć, tylko jak najwięcej ruszać - stwierdziła lekarka.
Dodała jeszcze jeden argument - ruch na świeżym powietrzu sprawia, że dzieci rzadziej chorują.
Przeczytaj także: Czy można iść na spacer z chorym dzieckiem? Pediatra odpowiada