Egzaminy ósmoklasistów będą w tym roku łatwiejsze. O takiej decyzji spowodowanej pandemią, zdalnym nauczaniem, a także ubiegłorocznymi przerwami w nauce spowodowanymi strajkami nauczycieli, poinformował już jakiś czas temu minister edukacji. Jednak obecnie wiemy już na pewno, że zakres materiału wymaganego w czasie egzaminu ósmoklasistów, a także egzaminu maturalnego, ulegnie zmianie.
Czytaj: Egzamin ósmoklasisty przesunięty. Poznaj datę egzaminów kończących podstawówkę w 2021 roku
Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2020/2021
Mniej lektur to przeczytania
Ósmoklasistom zmniejszyła się liczba lektur obowiązkowych do egzaminu. Obecnie jest ich tylko 9:
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- wiersze wybranych poetów.
Z listy wypadły ''Syzyfowe prace'', ''Artysta'' Mrożka oraz ''Ziele na kraterze'' i wybrany reportaż z tomiku ''Tędy i owędy'' Melchiora Wańkowicza.
Podobne zmiany dotyczą również pozostałych dwóch egzaminów z języka obcego oraz matematyki. "Z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych) i bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną" - czytamy w komunikacie resortu.
Zmiany w naliczaniu punktów
Inna niż w ubiegłych latach będzie też punktacja egzaminacyjna. Maksymalna liczba punktów z języka polskiego to 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych). W części wypracowania uczeń będzie miał do wyboru rozprawkę albo opowiadanie.
Za zadania z matematyki można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Mniejsza jest liczba zadań otwartych: 4 zamiast 6.
Z egzaminu z języka obcego nowożytnego można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych). Mniejsza będzie liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych, podaje ministerstwo.
Czas trwania egzaminu z języka polskiego to 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 min.
Wszystkie informacje na temat nowego zakresy materiału do egzaminu opublikowało dziś Ministerstwo Edukacji na swojej stronie.