Renta rodzinna po zmarłych rodzicach przysługuje dzieciom bez żadnych wniosków i zaświadczeń do ukończenia przez nie 16. roku życia. Kiedy jednak osiągną ten wiek, ZUS wciąż może wypłacać świadczenie. Niezbędne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku i zaświadczenia.
Dla niektórych termin jego złożenia mija wraz z końcem września. Jeżeli uczeń o tym zapomni – świadczenie przepada.
Zobacz także: "Mama 4 plus". Dodatkowe pieniądze za urodzenie 4 dzieci
Renta rodzinna dla dziecka – kiedy przysługuje
Renta rodzinna zgodnie z art. 65 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Z przepisów wynika, że jeżeli dana osoba nie otrzymywała renty ani emerytury, a także nie spełniła przesłanek do ich uzyskania w przyszłości, renta rodzinna nie będzie przysługiwała dzieciom w chwili jej śmierci.
W przeciwnym razie, do renty rodzinnej zgodnie z art. 67 ust. 1 powyższej ustawy, są uprawnione dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Do kiedy przysługuje renta rodzinna dla dzieci?
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Mogą ją jednak również pobierać dzieci starsze pod warunkiem, że kontynuują naukę. W takim przypadku świadczenie z tytułu renty rodzinnej przysługuje do 25. roku życia.
Warunkiem jest jednak dostarczenie zaświadczenia.
Termin na złożenie wniosku
Uczniowie, którzy pobierali rentę rodzinną i ukończyli 16 lat, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem ze szkoły. Termin na złożenie wszystkich dokumentów mija dla nich wraz z końcem września.
Uczniowie, którzy kończą 16 lat w trakcie roku szkolnego, mają czas na złożenie kompletu dokumentów do końca miesiąca, w którym ukończą 16. rok życia.
Studenci pobierający rentę rodzinną mają czas do końca października, aby donieść do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki i złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia.
Renta rodzinna dla dzieci po ukończeniu 16. roku życia jest najczęściej wydawana na rok lub na okres trwania nauki.
- Musimy też poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć, gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami – podkreśla rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z portalem prawo.pl.
Źródło:
- pap.pl
- prawo.pl
- isap.sejm.gov.pl
Czytaj także: Ruszyły wypłaty świadczenia Dobry Start. Wiadomo, kiedy pieniądze wpłyną na konto
Czy zwolnienie na dziecko jest płatne? Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz przy L4 na dziecko
Nowa ulga podatkowa dla rodzin już obowiązuje. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać?