Jak wygląda badanie ginekologiczne w ciąży? Czy powinno być robione co miesiąc?

2022-01-18 9:22

Ciąża to czas wzmożonych badań. Oprócz USG i badań krwi w ciąży zaleca się również badania ginekologiczne. Dowiedz się, po co wykonuje się badania ginekologiczne w ciąży i czy są one bezpieczne.

Jak wygląda badanie ginekologiczne w ciąży? Czy powinno być robione co miesiąc?

i

Autor: Getty images Czy powinno być robione co miesiąc?

Spis treści

  1. Jak wykonuje się  badanie ginekologiczne w ciąży?
  2. Czy badanie ginekologiczne w ciąży jest bezpieczne?

Badanie ginekologiczne to badania przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. To ważne badanie, szczególnie w okresie ciąży, ponieważ dzięki niemu można stwierdzić obecność infekcji w pochwie, ocenić rozmiary macicy czy kanału rodnego, dzięki czemu można ustalić postępowanie w czasie porodu.

Badanie ginekologiczne pozwala ocenić także kondycję szyjki macicy: wykryć jej przedwczesne skracanie się i zbadać przygotowanie do porodu czy zagrożenie przedwczesnym porodem. 

Dlatego badanie ginekologiczne lekarz powinien wykonać na każdej wizycie kontrolnej, a takich w czasie ciąży jest sporo: 

Badanie ginekologiczne jest też okazją do wykonania innych testów, np. badania cytologicznego, które trzeba przeprowadzić na pierwszej wizycie kontrolnej czy badanie czystości pochwy, które wykonuje się między 33. a 37. tygodniem ciąży. 

Jak wykonuje się  badanie ginekologiczne w ciąży?

Aby to stwierdzić, lekarz poleci pacjentce usiąść na specjalnym fotelu ginekologicznym. Za pomocą badania palpacyjnego oceni stan szyjki i macicy. Sprawdzi również, czy nie ma zmian w pochwie, świadczących o zakażeniu czy innych problemach.

Jeśli konieczne jest pobranie próbek do badania cytologicznego, pobierze je za pomocą wziernika i specjalnych szpatułek. 

Czy badanie ginekologiczne w ciąży jest bezpieczne?

Badanie jest bezpieczne, nie wywołuje skurczów, poronienia czy przedwczesnego porodu. Co więcej, warto się go domagać na każdej wizycie. Są niestety lekarze, którzy nie badają pacjentek na fotelu na każdej wizycie kontrolnej.

To błąd, ponieważ infekcje czy nieprawidłowości szyjki macicy mogą pojawić się nagle i powinny być jak najwcześniej wykryte. 

www.dlarodzinki.pl