Spis treści
- Zdrowe odżywianie: dla każdego coś innego
- Dieta DNA czyli jem tylko to, co mogę
- Zdrowe odżywianie dzieci: test DNA przed obiadem
- Jak pobrać próbkę do badań genetycznych?
- Testy DNA: kto może je wykonać?
Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Od pierwszych godzin życia dba o jego prawidłowy rozwój. Mamy mają też największy wpływ na żywienie maluchów - między innymi przekazują dzieciom swoje własne nawyki żywieniowe, starając się też dbać o prawidłową dietę dziecka i unikać wszelkich błędów żywieniowych, które mogą prowadzić do nadwagi, alergii, anemii, niedoboru witamin i wielu innych dietozależnych chorób.
Zdrowe odżywianie: dla każdego coś innego
Nie zawsze jednak to, co jest dobre dla nas, jest dobre dla naszego dziecka. Bywa tak, że spożywając te same posiłki, nasze organizmy reagują zupełnie inaczej. Z pewnością każdy spotkał osobę, która pomimo tego, że odżywia się niezdrowo jest szczupła, a osoba która stale katuje się rygorystycznymi dietami, nie może zrzucić zbędnych kilogramów. Dlaczego tak się dzieje?
Dieta DNA czyli jem tylko to, co mogę
Każdy z nas przychodzi na świat z zespołem określonych genów - warunkujących podatność na choroby i chroniących nas przed nimi. Gdybyśmy mogli uaktywnić tylko te drugie, moglibyśmy cieszyć się lepszym zdrowiem każdego dnia. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak. Wystarczy przeprowadzić test genodiet pozwalający stwierdzić nasze wrodzone nietolerancje i nadwrażliwość na pewne składniki pokarmowe np. kofeinę czy sól. Możemy również stworzyć odpowiedni dla naszego organizmu plan żywieniowy na podstawie informacji zapisanych w naszym kodzie.
Wiedza, którą możemy zdobyć przeprowadzając takie badanie jest z pewnością szczególnie pomocna dla rodziców, dla których zdrowie malucha jest najważniejsze.
Zdrowe odżywianie dzieci: test DNA przed obiadem
Dziecko jest kombinacją genów rodziców, dlatego ważne jest ustalenie jego indywidualnego kodu genetycznego. Dzięki temu, lepiej zrozumiemy organizm naszego dziecka i dowiemy się jak prawidłowo je żywić. Po wykonaniu testu, rodzic zdobywa kluczową wiedzę i ma świadomość potrzeb swojego dziecka: wie co powinien jeść, a czego unikać. To zapobiega powstawaniu wielu problemów związanych z chorobami dietozależnymi, np. otyłością, alergią.
U nas w kraju tego typu badania (połączone z konsultacją genotypu wykonaną przez ekspertów medycznych) oferuje m.in. firma "DF Medica Polska".
Jak pobrać próbkę do badań genetycznych?
Pobranie materiału DNA jest niezwykle proste. Wystarczy patyczkiem wymazowym potrzeć po wewnętrznej stronie policzka i wysłać wymaz do laboratorium. Badanie to jest więc zupełnie bezbolesne i bezpieczne, dlatego można je przeprowadzać nawet u niemowlaków.
20 min. przed wykonaniem badania warto powstrzymać się od jedzenia i picia, a także przepłukać usta czystą wodą.
Testy DNA: kto może je wykonać?
Testy DNA są dedykowane wszystkim. Nie tylko osobom zdrowym, chcącym dowiedzieć się jak ustrzec się przed chorobami, ale również osobom chorym.