Spis treści
- Objawy ciąży w pierwszych tygodniach: specyficzny węch, czyli jak odczuwamy zapachy w ciąży
- Objawy ciaży w pierwszych tygodniach: ciążowe zachcianki - czy one naprawę istnieją?
- Jak się myć w ciąży w okolicach intymnych?
- Trzeci trymestr ciąży - specyficzne dolegliwości w ciąży
- Czy poród boli?
Każda ciąża różni się od siebie i przebiega bardzo indywidualnie. Nie ma zatem sensu porównywać przebiegu własnych 9 mięsiecy z ciążą innej kobiety. Z drugiej strony, każda z nas zanim zajdzie w ciąże, chce wiedzieć, jak będzie się w niej czuła, co ją czeka, jak to jest być w tym odmiennym stanie. To normalne. W końcu to coś innego w naszym życiu. Na podstawie opowieści koleżanek, filmów, książek budujemy obraz własnej ciąży. W wielu przypadkach rzeczywistość okazała się zupełnie zaskakująca. Po pierwsze dlatego, że ciąża to sprawa bardzo indywidualna, po drugie każda kobieta inaczej na nią reaguje. Zebraliśmy najczęściej powtarzające się obserwacja kobiet ciężarnych i młodych mam. Opowiadają one o tym co może nas zaskoczyć we wczesnej i późniejszej ciąży, a co np. jest mitem. Zanim przeczytacie ten tekst, pamiętajcie że każda ciąża to sprawa bardzo indywidualna i możecie różnie ją znosić. To, co się sprawdzi u każdej z was to na pewno to, że odczujecie ją na sobie tylko właściwy sposób. Nie wszystkie objawy ciąży w pierwszych tygodniach muszą was dotyczyć, ale warto być na nie przygotowanym.
>>Przeczytaj także: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? PORADNIK<<
Objawy ciąży w pierwszych tygodniach: specyficzny węch, czyli jak odczuwamy zapachy w ciąży
Odczucie specyficznego zapachu pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. To dosyć częsty wczesny objaw ciąży. Brzydko pachną nam różne rzeczy – od pożywienia, przez kosmetyki po tak ekstremalne rzeczy jak np. piach czy kurz. Znajoma opowiadała mi kiedyś, że jadąc autobusem, potrafiła wyczuć, co kto ma w torbie z zakupami. Ja sama na myśl o miętowej gumie do żucia, miałam torsje. Wrażliwość na zapachy nie jest całkiem bezpodstawna. Natura tak to wymyśliła, żeby chronić dziecko np. przed zepsutym lub szkodliwym jedzeniem np. czarną herbatą. Nie mogłam znieść zapachu zaparzonej herbaty, choć kawa mi nie przeszkadzała. Nozdrza ciężarnej stają się też bardziej wrażliwe na produkty nafaszerowane chemią. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży musi zrezygnować z ulubionych perfum czy płynu do płukania, który ma bardzo intensywny zapach.
>>Zobacz także: 8 sprawdzonych sposobów na mdłości i wymioty w ciąży!<<
Objawy ciaży w pierwszych tygodniach: ciążowe zachcianki - czy one naprawę istnieją?
O zachciankach ciążowych krążą różne sądy. Jedne z nas uważają, że trzeba jeść wszystko na co tylko przyjdzie nam ochota, bo tego potrzebuje nasze dziecko, inne uważają, że to niezła wymówka, by móc sobie trochę pofolgować. - W moim przypadku było tak, że kiedy np. zjadłam coś słodkiego i zrobiło mi się niedobrze, musiałam zagryźć to zupełnie nowym smakiem – żeby go przełamać i powstrzymać mdłości - opowiada Iza. Stąd te słynne śledzie po czekoladzie i odwrotnie. Podobnie było w przypadku lodów, przyznam, że zjadałam ich duże ilości, ale nie było objawem obżarstwa, a raczej tego, że ich chłód znieczulał moje gardło i mdłości były mniej odczuwalne - dodaje.
Jak się myć w ciąży w okolicach intymnych?
Rzeczy, które normalnie wydają się być zwykłą codzienną czynnością w ciąży mogą sprawić wam prawdziwą trudność. Mam tu na myśli depilację okolic bikini czy obcinanie paznokci u stóp. Kiedy ciąża jest już zaawansowana, staje się to niemożliwe. W przypadku depilacji wielki brzuch zasłania nam wszystko, więc raczej nie obędzie się bez lusterka. Na pedicure będziemy musieli udać do kosmetyczki. Pamiętajcie tylko, żeby uprzedzić ją (nawet we wczesnym stadium), że jesteście w ciąży. Masaż z elementami refleksoterapii nie jest w tym stanie wskazany. Ucisk określonych punktów na stopie może wywołać np. przedwczesne skurcze.
>>Zobacz także: Kalendarz ciąży: trzeci trymestr - miesiąc po miesiącu<<
Trzeci trymestr ciąży - specyficzne dolegliwości w ciąży
To czas, kiedy tak naprawdę wszystko może się zdarzyć, łącznie z nietrzymaniem moczu. - Byliśmy kiedyś na zakupach w supermarkecie, kiedy nagle poczułam bardzo silny ucisk na pęcherz. Czułam, że zaraz bezwiednie oddam mocz. Stanęłam jak wryta, ścisnęłam nogi. Łzy popłynęły mi do oczu. Na szczęście trwało to tylko chwilę, mały przemieścił się i poczułam wielka ulgę - opowiada Aga. Mi się udało, ale wiem, że niektórym dziewczynom zdarzają się takie sytuacje. Pod koniec ciąży dobrze jest nosić specjalne pieluchy lub pojemne podpaski.
>>Polecamy poradnik: Nietrzymanie moczu w ciąży. Jak sobie z tym radzić<<
Czy poród boli?
Poród to wydarzenie, które budzi najwięcej kontrowersji. Wiążą się z nim rozmaite opowieści – mroczne, masakryczne, a bardzo często humorystyczne. Ja zawsze zastanawiałam się nad tym „jak to boli”. Jestem bardzo wrażliwa na ból, dlatego byłam tego ciekawa. Opinie były przeróżne. W szkole rodzenia tłumaczono nam, że ból porodowy to... odwrotność orgazmu. Koleżanka zaś zapewniała mnie, że same skurcze parte można porównać do... bardzo uciążliwego zatwardzenia. Cóż, porównanie dosyć drastyczne, ale jakże obrazujące. Sam ból można porównać to tego miesiączkowego tyle, że jest kilkadziesiąt razy mocniejszy. Co najważniejsze, wszystko odchodzi, kiedy kładą ci dziecko na brzuchu. Dziecko, które w tym momencie jest dla ciebie najpięknijesze, najwsapanialsze, twoje. To wrażenie minie ci, kiedy za parę miesięcy obejrzysz jego pierwsze zdjęcie – małego czerwonego, wymazanego wymoczka.
smyki.pl