Peeling w ciąży, maseczka, masaż. Zabiegi pielęgnacyjne pod prysznicem

2014-02-07 14:36

Kąpiel lub prysznic w ciąży to dobra okazja do tego, by zapewnić skórze i włosom całkiem solidną dawkę pielęgnacji, a przy okazji zapobiegać rozstępom. Zobacz, jak w ciąży urządzić sobie domowe spa pod prysznicem.

Piersi w ciazy problemy

i

Autor: _photos.com|photos.com Podczas ciąży piersiom należy się szczególna uwaga, dzięki czemu nie będą sprawiać problemów.

Spis treści

  1. Jakie peelingi i żele pod prysznic w ciąży wybierać?
  2. Masaż w ciąży pod prysznicem pomaga zapobiec rozstępom i cellulitowi
  3. Maseczka pomoże zmniejszyć typowo ciążowe problemy z cerą
  4. Odżywki, dzięki którym włosy będą w lepszej formie

W ciąży prysznic bywa dobrą alternatywą dla kąpieli w wannie, zwłaszcza gdy brzuszek jest już spory i trudno wejść do wody, usiąść, a potem się podnieść. W kabinie prysznicowej łatwiej też niż w wannie wykonywać pewne zabiegi – na przykład masaż ujędrniający przy użyciu strumienia wody. Nawet jeśli nie masz w domu kabiny, nic straconego – nad wanną wystarczy przyczepić zasłonkę zabezpieczającą łazienkę przed zalaniem wodą i w ten sposób stworzyć sobie namiastkę kabiny.I w kabinie, i podczas prysznica w ciąży w zwykłej wannie trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dno warto wyłożyć matą antypoślizgową, dzięki której stopy nie będą się ślizgały – zminimalizujesz w ten sposób ryzyko bolesnego upadku. Mały stołeczek wstawiony do kabiny (lub wanny) odciąży kręgosłup i będzie pomocny, jeśli zabolą cię plecy, ułatwi też przeprowadzenie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych.

>> Kosmetyki ekologiczne. Jak kupować kosmetyki organiczne?

>> Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY

Jakie peelingi i żele pod prysznic w ciąży wybierać?

W ciąży można wykonywać peeling całego ciała. Jest to nawet wskazane, bo w wygładzoną skórę łatwiej wnikają składniki kosmetyków, np. kremu przeciw rozstępom. Musi być delikatny, bo skóra podczas ciąży staje się wrażliwsza. Pod prysznicem sprawdzają się żele, które jednocześnie złuszczają i myją. Są łagodne i dlatego godne polecenia na czas ciąży. Ich minusem może być zapach – niekiedy dość silny, dlatego przed zakupem warto się upewnić, jak pachnie dany produkt. Co, jeśli nie znajdziesz preparatu, który by ci odpowiadał? Warto wtedy tak dobrać płyn lub żel pod prysznic, by jego działanie było kompatybilne z potrzebami skóry. Powinien jednocześnie nawilżać, dobrze też, by zabezpieczał przed nadmierną utratą wody. Nowością, którą można stosować pod prysznicem, jest balsam wygładzający, który nakłada się na mokrą skórę. Po wytarciu ciała nie trzeba już nakładać żadnego kosmetyku nawilżającego.

>> Jak ujędrnić piersi, czyli dlaczego warto stosować kosmetyki do biustu? [14 kosmetyków, które powinnaś znać]

Masaż w ciąży pod prysznicem pomaga zapobiec rozstępom i cellulitowi

Rozstępy to najczęstsza pociążowa pamiątka. Drugi w kolejności jest cellulit. Przyczyną obu jest podczas ciąży nadmierna ilość hormonów, ale łączy je także i to, że można próbować im zapobiec w ten sam sposób: masując ciało pod prysznicem. Do tego celu najlepiej nadaje się niezbyt szorstka gąbka lub rękawica z sizalu, którą – jeśli skóra jest bardzo wrażliwa – można natłuścić odrobiną oliwki, która złagodzi tarcie. Skórę masujemy okrężnymi ruchami, zaczynając od łydek i powoli kierując się wyżej. Na nogach masaż może być silniejszy, brzuch i okolice piersi masujemy delikatniej. Masaż można też robić, wykorzystując strumień wody – na przemian ciepły i chłodny.

>> Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało

Efekt poprawy ukrwienia, a co za tym idzie, ujędrnienie skóry, uzyskujemy, wykorzystując mechanizm rozszerzania się i kurczenia naczyń krwionośnych pod wpływem wyższej i niższej temperatury. Masaż również zaczynamy od łydek, stopniowo kierując w górę strumień wody. Najlepiej robić go etapami: najpierw masować na przemian ciepłą i chłodną wodą nogi, potem brzuch, na końcu okolice piersi. Pod prysznicem można też zadbać o napięte mięśnie – zwłaszcza te na plecach. Pomoże w tym specjalna szczotka na długim pałąku, która oprócz miękkiej części myjącej ma również twardsze wypustki. Masują one skórę, stymulując w ten sposób krążenie i łagodząc napięcie mięśni.

>> Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy?

Maseczka pomoże zmniejszyć typowo ciążowe problemy z cerą

Prysznic to doskonała okazja do nałożenia maseczki. Najlepiej nałożyć ją na początku, a zmywać tuż przed wyjściem z kabiny. Jeśli myjesz włosy, zrób to zaraz po nałożeniu na nie odżywki. Wilgoć i ciepło, jakie panują w kabinie, sprawią, że w rozchylone pory skóry łatwiej wnikną składniki znajdujące się w maseczce. Którą maseczkę wybrać? To zależy od efektu, na jakim najbardziej ci zależy. Przykładowo jeśli twoja cera, podobnie jak cera większości przyszłych mam, wymaga nawilżenia, wybierz maseczkę odżywczo-nawilżającą, która nie tylko dostarczy wilgoci, lecz także składników, które zatrzymają ją w skórze. Takie działanie mają maseczki z zawartością kwasu hialuronowego.

>> Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK]

W przypadku cery naczynkowej sprawdzi się maseczka kojąca, która zmniejszy skłonność do rumienia, złagodzi uczucie napięcia i pieczenia. Dobrze, jeśli zawiera wyciąg z kasztanowca, zmniejszający skłonność naczynek do rozszerzania się i dodatkowo substancje kojące, jak d-pantenol. Czy przed maseczką stosować peeling? Tu zdania są podzielone. Do pielęgnacji twarzy podczas ciąży zalecane są peelingi enzymatyczne, które nie ścierają skóry, lecz rozpuszczają połączenia między martwymi komórkami. Trzeba je trzymać na skórze minimum 3–5 minut. To sporo, jak na prysznic, lepiej więc zrobić go wcześniej – albo w ogóle sobie odpuścić.

>> Olejowanie włosów w ciąży: olej kokosowy, arganowy, sezamowy

Odżywki, dzięki którym włosy będą w lepszej formie

Przyszłe mamy na początku ciąży często skarżą się na nadmierne przetłuszczanie włosów, co jest związane ze zwiększonym wydzielaniem sebum przez skórę głowy. W takim wypadku włosy trzeba myć w letniej wodzie, stosować odżywki regulujące pracę gruczołów łojowych i pamiętać, by nie masować skóry głowy zbyt intensywnie, bo masaż dodatkowo pobudza produkcję sebum. W II i III trymestrze ciąży ten problem zwykle mija, bo gruczoły łojowe spowalniają pracę pod wpływem nadmiaru estrogenów. Mogą za to pojawić się inne – nadmierna suchość skóry głowy i związane z nim swędzenie, łupież, a nawet nadmierne wypadanie. Dlatego rodzaj odżywki trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb.

miesięcznik "M jak mama"